Председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) Ангел Вукодинов в интервю за Фермер.БГ за пролетната сеитбена кампания, състоянието на есенните култури и позицията на НАЗ относно създалата се следизборна ситуация и бъдещите последици от нея за агросектора:
 

Г-н Вукодинов, на какъв етап е пролетната кампания?
Пролетната кампания е почти на финала си. Беше доста тежка кампания поради падналите в началото на април дъждове, които я забавиха. След това имахме заплевеляване на полетата. Наложиха се допълнителни обработки и за наше съжаление, трябва да кажа, че това не е най-качествената кампания, която можехме да проведем. Въпреки това обаче тя почти приключи, с малки изключения.


Поникването на посевите е „много шарено“. Има посеви в добро състояние, други са поникващи, които нямат необходимата гъстота, има и посеви, които тепърва ще поникват. Закъснялата кампания и изключително високите температури във втората половина на април на места доведоха до ниска ефективност на прилаганите почвени хербициди за борба с плевелите и сега се налагат доста допълнителни пръскания с препарати, както и механични обработки.

Съответно и повишаване на себестойността....
За сега да, но нека изчакаме. Дано времето е подходящо занапред. Рано е да правим изводи на този етап поне за пролетните култури.
 

Какво е състоянието на есенниците? Вчера екипът ни видя трактори, които разораваха полета с рапица в Старозагорско.
Както вече сме коментирали с Вас, лятото и есента на 2012 г. бяха много трудни – суша, трудни обработки с големи разходи, закъсняла сеитба и закъсняло поникване. Действително, по-сериозен се оказа проблемът при рапицата, която и в момента се разорава на много места, независимо, че колегите, изплашени от сушата, намалиха площите през миналата година. Сега площите се редуцират допълнително. Сравнително меката зима даде някакви надежди, но горещините през април принудиха рапицата да прецъфти за по-малко от две седмици, което не е обичайно. Тази култура цъфти в продължение на един месец и бързото прецъфтяване ще доведе до по-малко плод и съответно до по-слаба реколта.

При пшеницата меката зима компенсира изоставането. На много места при пшениците отчетохме на миналото заседание на разширения УС на НАЗ добро състояние. Сега има нужда от влага. Има валежи, но са доста локални на различни места. Вече паднаха и първите градушки, които също нанасят своите поражения. Цялата пролет е съпътствана и от доста болести, които карат колегите постоянно да взимат мерки по отношение на растителната защита. Надяваме се по-сериозна валежна вълна да премине през България. За сега все още сме притеснени за посевите като цяло за страната.

Къде са най-критичните региони по отношение на сушата? Фермери сигнализират за сериозно засушаване в Кнежа, например.
В района на Кнежа колегите търпят много сериозни последствия от сушата. Там посевите поникнаха много късно – по Нова година и сега са в доста критично състояние. Подобно е положението в Пазарджишко, части от Пловдивско. Доста тежко е положението в Сливенско, Казанлъшко, част от Бургаски регион. Локални дъждове имаше в части от Плевенско и Ловешко, част от Пловдив и Североизточна България.

В нашето фамилно стопанство в Пловдивски регион, например през миналата седмица имах полета, в които минаха градушки, в други валя нормален дъжд, през трети премина дъжд с буря, а в някои полета въобще не падна дъжд със стопанско значение. На едни полета измерих 0 л дъжд, на други 2-3 л, на трети – 13 л и на четвърти – измерих градушка – само в рамките на 10 км. Тези пролетни бури обикновено са с много динамичен характер и буквално в рамките на километър - два се променя картината.

Казахте за разораването на полетата с рапица. В тази връзка получиха ли земеделците обезщетенията за пропаднала рапица от измръзване през 2012 г.?
Миналата седмица се получиха около 90% от средствата за пропадналите площи през 2012 г. Имаме уверение, че тези дни ще се получат и останалите. Средствата обаче са крайно недостатъчни – те бяха силно редуцирани и ограничени. При пряка загуба от 150-200 лв/дка рапица, - говоря за себестойност, обезщетението е в порядъка на малко над 13 лв/дка.

13 лв/дка?
Да, точно така! Това се отдели от бюджета. За малко над 1 млн. дка се отделииха малко над 15 млн. лв. Това е положението.

Г-н Вукодинов, няма как в създалата се следизборна ситуация, да не засегнем и политическата тема. Каква е позицията на НАЗ за насоката на политическите решения, които трябва да се вземат за агросектора?
НАЗ не е обсъждала този въпрос от политическата му гледна точка, защото ролята на браншовата организация не е такава. Това е наш принцип и по устав, и по морал. Но от гледна точка на това, че ние сме икономически субекти, всеки от нас се интересува от политическата обстановка, която рефлектира и върху икономическата.

Притеснени сме от това, което се създава. Дано се намери работещо решение, за да не се изпадне до засягане на икономиката. Защото най-лошото решение ще е когато няма кой да гласува необходимите законови промени, когато няма политическа отговорност за вземане на решение за различни нормативни документи. Още повече по отношение на земеделието, защото сега сме в много важен момент по отношение преговорите за Общата селскостопанска политика от 2014 г. и параметрите за България.

Какви са очакванията ви?
Очакваме да се намери бързо решение, но политически НАЗ няма да вземе отношение, защото ролята ни, отново повтарям, не е такава. Ние винаги ще подкрепяме програми, които са полезни за сектора, свързани със Стратегия за развитие на българското земеделие. Ако тези програми са добри, независимо кои политически субекти ги прилагат, ние ще ги подкрепяме. Винаги ще се противопоставяме на неработещи стратегии и програми, също независимо от кого са предложени. Ние нямаме право да участваме пряко в политиката. Всеки наш член, ако има политически амбиции, може да си ги изрази индивидуално, но не и чрез браншовата организация, каквито практики забелзваме тук-там. Не случайно нас не ни канят на такива "циркове", каквито видяхме в началото на тази седмица. Категорично не говоря за конкретна политическа партия.

Защитавате принципа Там където има политика, няма браншовизъм...
Да, неведнъж и аз, и колегите ми сме заявявали тази теза. Ще ви призная че в НАЗ неведнъж е поставян въпросът за създаване на Земеделска политическа партия, но винаги сме го парирали, защото ние не сме събрани по политическа принадлежност, а желаем добра политика по отношение на агросектора. Кой ще я провежда, нека решат политическите сили. Нашата сила е в това, че винаги сме единни и ще намерим оценката си за водената политика, защото искаме работеща икономика, работеща нормативна уредба, липса на сива икономика.


 

© 2013 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!