Асоциацията на земеделските производители в България очаква провеждането на работна среща с министъра на земеделието и храните проф. Иван Станков до края на тази седмица.
 

Три са основните акцента, които браншовиците ще обсъдят с министър Станков – постигнантите резултати от срещата на земеделските министри в Брюксел, забавянето на средствата за качествени плодове и зеленчуци и настояването на АЗПБ за запазване на екпертните екипи в МЗХ.

Повече за предстоящата среща и очакванията, разказа пред Фермер.БГ Ивайло Тодоров, главен секретар на АЗПБ:


Г-н Тодоров, какви са основните теми, които ще обсъдите с министър Иван Станков?
Очакваме среща с новия министър до края на тази седмица след завръщането му от Брюксел. Не случайно искахме срещата да се състои по-рано преди окончателните преговори на ниво триалог – Комисия-Парламент-Съвет на министрите в Брюксел, в който беше много важно да се отстои българската позиция и да няма намаляване на средствата за българските земеделски производители. Времето, обаче беше кратко и не успяхме да проведем тази среща предварително. Сега ще очакваме от него да ни информира какво се е случило. Знаете, че имаше информация, че е възможно Програмата за развитие на селските райони да бъде намалена с 300 млн. евро, което ни притеснява.

Сред темите, които са на дневен ред за земеделските производители, е кампанията за идентификация на площите за новата стопанска година. За нас е важно тези процеси да продължат в нормален ритъм и това, че има смяна в ръководството на Министерството, да не повлияе върху работата на структурите по места. Важно е Общинските служби да продължат да работят в нормален ритъм.

Към момента как върви кампанияата по очертаването?
В момента кампанията върви добре. В първите дни имаше малко проблеми – в някои общински служби стартираха малко по-късно, имаше напрежение и струпване на повече земеделци заради интереса по мярка 214 Агроекология, но сега нещата вече влязоха в ритъм...

Нека обаче да се върнем на срещата с министъра...
Да, това, което все още не върви, е Схемата за пресни плодове и зеленчуци. За съжаление, тази темя я говорим вече една година и половина и все още тези средства, за които ние настоявахме като Асоциация, представляваща доста овощари и зеленчукопроизводители, не са достигнали до стопаните. Затова трябва да се постави въпросът пред новия министър и да се потърси отговорност за забавянето. Не може толкова време, гласувани средства, да не могат да бъдат усвоени от производителите.

А търсихте ли отговор по тази тема от директора на ДФЗ г-н Румен Порожанов, който лично беше поел ангажимент за изплащането на средствата до средата на март?
Да, при последните срещи, които бяха при бившия министър-председател Бойко Борисов, имаше такъв ангажимент. После правихме друга среща с Порожанов по този повод, на която той ни каза, че предвид на цялата работа като обработка на документи, която трябва да се свърши, средствата ще се преведат до края на март. Сега очакванията ни са до края на март да има плащане.

Как се движи разглеждането на забавените проекти по мярка 121 от лятото на миналата година, за което АЗПБ настояваше да се случи?
Смятам, че там няма проблем. В момента работят комисиите за одобрение на проектите и ангажиментът, който беше поет от ДФЗ до края на март да бъдат разгледани, ще бъде изпълнен.

Едно от предложенията, които изпратихте предварително на новия министър е запазване на експертите в МЗХ и ДФЗ...
Да, запазването на експертните екипи е много важно!

На кои екипи, г-н Тодоров, защото в медийното пространство, се говори за това, че АЗПБ ще лобира за запазването на зам.-министър Боянова?

Когато от Асоциацията говорим за запазване на екипа, естествено на първо място мислим за това да се запази екипът за Програмата за развитие на селските райони и тя да се договори успешно, с възможно най-малко загуби в новата ОСП. Когато говорим за този екип, ние имаме предвид експертите. И понеже се появиха спекулации, че едва ли не АЗПБ има намерение да ходатайства пред новия министър за оставяне на зам.-министър Светлана Боянова на поста ѝ, ние нямаме такива намерения, Говорейки за екипа, отново подчертавам, говорим за експертите, а не за политическия кабинет. Искам да обърнем внимание на всички, които считат, че целта ни е г-жа Боянова да остане – изобщо нямаме такива намерения!

Какви биха били отрицателните последици в случай, че експертите бъдат сменени?
Лично аз, както и много други колеги, сме били свидетели на смяна в управлението в момента, когато се подготвяше предходната програма 2007-2013. Тогава, въпреки че голяма част от експертите, се запазиха, имаше промяна в състава, и това видимо допринесе за лошото програмиране. Експертите са експерти затова, защото са запознати с нещата на експертно ниво и не се влияят от политики. В момента ние виждаме, че има хора, които от една страна, имат опита от предходен период, от друга страна – се вслушват в мнението на всички браншови организации. Ето защо считам, че в момента в МЗХ има екперти, които работят много добре и те трябва да продължат в зададената посока.

От друга страна ЕК и Брюксел реагират много остро на персонални промени, особено на експертно ниво, защото за тях е ясно, че политическото ниво се сменя, но експертното ниво, ако се смени, и дойдат други хора и осбено, ако те защитават други тези, това говори много зле за страната.

Министър Станков каза, че ще защитава традиционните български производства...
Радостно е, че министърът е обърнал внимание на всички онези проблеми, за които алармираме от много време – намаляването на производството на месо, намаляването на българските плодове и зеленчуци. Ето защо се надяваме да имаме единомислие в тази посока и да работим съвместно за постигането на конкретни резултати.
 


© 2013 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!