Първият по рода си Център за агроиновации на Байер в България отвори врати в село Горна Митрополия преди година. Тогава експертите от Байер обясниха, че тази инвестиция ще им помогне да представят на фермерите адекватни и модерни решения, в крак с предизвикателствата, които налага новото време. Година по-късно екипът на Байер България надмина очакванията на земеделците, като им даде отговор на въпросите, които вълнуват сектора по отношение на растителната защита.
 
Събитието премина под името Ден на устойчивото земеделие, като основната му цел бе да представи на земеделците как практически може да се подобри работата им и кои са достъпните решения, които могат да приложат в стопанствата си, за да имат устойчиво земеделие. 
 
 
Центърът за агроиновации на Байер се намира на поле, с площ от 50 дка, собственост на г-жа Светла Стоянова. На част от него бяха представени растителни, цъфтящи буферни ивици. Те успешно решават 3 от основните проблеми на земеделците. 
 
„Това е буферна ивица, която изпълнява 3 функции. На първо място осигурява храна за пчелите. Това, което виждате цъфнало в момента е фацелия, навътре имаме и рапица, и грах, и други култури, които периодично ще се редуват коя, кога да цъфти, така че винаги за пчелите да има паша. Това са ивици, които се самозасяват след това и през целия сезон ще осигуряват храна за пчелите. По този начин може да се реши конфликта хем да имаме монокултури, хем да имаме храна за пчелите“, разказа Ивелин Тончев, мениджър техническа и развойна дейност в Байер България.
 
Освен осигуряване на разнообразна паша за пчелите, буферната ивица се превръща и в безопасно местообитание на диви, домашни пчели и други полезни видове. Третата й изключителна функция се състои в това, че успешно ограничава риска при употребата на препарати за растителна защита, а също така се справя и с ерозията на наклонени терени.
 
 
Байер България разбира важността и нуждата от опазване на биоразнообразието. Компанията не щади усилия и е твърдо убедена, че едно стопанство може да бъде рентабилно и в същото време да пази и щади природата и нейните видове. Експертите от Байер инвестираха в хотел за пчели, който да се превърне в дом на земни и диви пчели, живеещи самостоятелно.
 
“В природата има много диви опрашители, които вършат около 60% от работата, но на тях им трябва местообитание, някъде, където да се чувстват в безопасност. Това са пчели, които не живеят в колонии, не събират мед, но са най-активните опрашители в природата. Това са земните пчели, които живеят и търсят дупчици. Затова ние направихме този хотел за пчели. Той съчетава в себе си няколко неща. Едното е да осигурява местообитание за тези диви видове. Те, според вида си, са различни размери и си търсят различни дупчици, затова имаме и различни материали, съчетани в този хотел за пчели. В крайна сметка когато намерят дупчица, която им харесва, влизат вътре, снасят яйчице, започват активно да събират полен, складират го при яйчицето и замазват дупката с кал. Един такъв хотел за пчели може да създаде перфектни условия за съществуването на хиляди и хиляди малки работници, които да помагат на земеделците”, допълни той.
 
 
В рамките на събитието бе направена и демонстрация на употребата на anti-drift дюзи, намаляващи отвяването на продукт за растителна защита, към съседна култура до 50, 75 или 90%. 
 
„Разковничето се крие в използването на специални противоветрови инжекторни дюзи. По този начин, ако в страни има цъфнала градина, там пчелите могат да си опрашват, ние съответно да пръскаме нивите и да няма проблеми с пчеларите“, открои Тончев.
За раждането на иновация не е нужно много. Това, което единствено ни трябва е добра идея, която да работи. Easy flow е нещо подобно. Изключителна иновация в областта на земеделието, наложила се в практиката на Формула 1. Системата ни позволя безконтактно да зареждаме пръскачката с продукти за растителна защита, без да има опасност за оператора.
 
„Това е един такъв адаптер, който се слага на тубите. В момента, в който се отвори капачката, реже фолиото, ако има такова, след което става абсолютно безопасно, тъй като нищо вече не тече от него. За да може да го дозираме в пръскачката, на нас ни трябва едно приспособление, което може да се монтира навсякъде. Това е един специален клапан, който изпълнява множество функции. Той може да налива препарата, да го дозира и накрая може да измие тубата“, каза още той.
 
Един от наболелите проблеми в земеделието и през тази година остана третирането на семената с инсектицид през пролетта. По време на събитието Байер България представи своето решението, което се състои в дефлекторна система за отвеждане на въздушния поток. Системата работи при сеялки на вакуумен принцип и позволява на отработения въздух да се отведе и набие в почвата. 
 
Експертите от Байер България припомниха важността на правилната екипировка при работата с препарати за растителна защита, като наблегнаха на това, че единствено нитрилни ръкавици предпазват операторите при досег с препарат.
 
 
Какво се случва след приключване с пръскането или след измиване на земеделската техника? Има два варианта замърсената с продукти за растителна защита вода да попадне в почвата или да бъде пречистена. Байер България представи иновационната система за пречистване Phytobac.
 
„Това е биологичен реактор за пречистване на замърсени с пестициди отпадни води от пръскачката или от нейното измиване. На практика имаме приемен резервоар и оттам се прави една проста капкова система, която подава тази замърсена вода в една смес от почва и слама, която биологично преработва този замърсен отпадък. Разчита се на микробиалната активност, на изпарението на водата и най-накрая, ако въобще нещо излезе от този резервоар, то е изключително пречистено. Става въпрос за биологично пречистване. Това е един естествен процес, който се случва в почвата, а ние само се възползваме от него“, заключи Ивелин Тончев.
 
Специалистите от Байер заключиха със заявката, че ще продължат да предоставят на фермерите адекватни решения, от които те наистина имат нужда за конкретните условия на работа и за развитието на едно устойчиво земеделие.