Белгийският научно-изследователски институт по земеделието, рибното стопанство и храните (ILVO) за първи път проведе изследване на възможностите на растителната защита, осъществявана от дронове, пише изданието ProAgro.

Мачуганов: Има земя и работа на тази планета за всички


Изследванията са проведени в сътрудничество с компаниите Noordzee и Inagro, които участват в няколко международни изследователски проекти, свързани с прецизното земеделие.

Нови навици?

Елвин Ван Герк от компанията Noordzee казва, че при използването на дронове може да се приложи техника на разстояние само 150 см над растенията. Това води до минимален дрейф. По време на полета дронът-пръскачка изисква операторът да е усвоил някои навици. Самото устройство тежи 23,8 кг при максимална натовареност с 10 литра.

Тъй като пръскането със самолети, хеликоптери и дронове в Белгия (и ЕС) е забранено със закон, по време на изследването са били поискани специални разрешения за използването на машините.

Юрген Вангейте от ILVO споделя, че част от изследването е свързано с използването на дронове с камера. Те помагат да се контролира обработваемата площ и пестят време, оптимизирайки своевременното използване на ресурси и вода.

Според изданието futurefarming.com тестването на дронове-пръскачки има две цели:
-    Да покаже на фермерите, че дроновете спомагат за растежа на селскостопанските култури и облекчават грижите.
-    Все повече стават технологиите, които позволяват на фермерите да използват максимално ресурсите, които обичайно са необходими.