Ако българските мандри продължават да се подиграват с фермерите и да дават по 1,20 – 1,40 лв/л овче мляко, това обрича още много животновъди на нищета, загуби и фалити.

Тази позиция сподели пред Фермер.БГ председателят на Националната овцевъдна асоциация (НОА) Бисер Чилингиров.

В Гърция цената на млякото е от 80 евроцента до 1,20 евро, а биологичното овче мляко се купува за 1,25 евро. За сравнение, там за една овца фермерът получава 70 евро дотация, а ние тук 41 лв държавна помощ, посочи Чилингиров.

През февруари, когато български животновъди бяха на посещение в Гърция, заедно с бившия министър Мирослав Найденов, гръцки мандри са поискали да изкупуват българско овче мляко на цена от 1 евро/литър за количества от 10 тона на ден.

Поради сушата обаче и късното заплождане на овцете, ние нямаше как да осигурим такива количества, посочи Чилингиров и допълни, че НОА полага усилия, и въпреки трудностите, се бори за реализация на млякото занапред.

Нека млекопрарботвателите бъдат така добри да ни дават реалната цена на млякото, за да се повиши поголовието на овце в България, апелира председателят Бисер Чилингиров. Това ще доведе и до възраждане на селата, които в момента са „в ужасно окаяно състояние“.  В тази връзка Чилингиров припомни и статистиката, че през 1936 г. сме имали 7,6 млн. овце при население от 5 млн. души. През 80-те години официално регистрираните овце са 11 млн. но реално броят им е достигал 13 млн., защото във всеки частен двор са се гледали животни. В момента броят на овцете в България е редуциран до под 1 млн. при 7 млн. население.

Според Бисер Чилингиров е важно да се направи и разграничение между автохтонните породи в България от културните породи, т.е. тези, които са за мляко и месо. Вярно е, че автохтонните породи са важен генофонд, но те не ни хранят. Културните породи, които осигуряват мляко, месо и вълна, осигуряват брутен вътрешен продукт и за тях е необходима сериозна подкрепа, категоричен е председателят на НОА.

 

© 2013 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!