Министър Мирослав Найденов е защитил днес животновъдите по време на срещата с Премиера Бойко Борисов, като е казал, че : "...едно е сигурно ! Животновъдите губят!", по отношение на веригата производители - преработватели - търговски вериги.

 

На срещата с Бойко Борисов, Найденов е казал още, че "търговските вериги у нас се увеличават право пропорционално на намаляването на животновъдните обекти."

 

На фона на общата Европейска криза с пазара на мляко, както и на протестите на животновъди от Франция и Белгия в Брюксел, България ще започне вътрешно разследване за причините на кризата в животновъдния сектор и по-специално - сектор Мляко, стана ясно след срещата при Бойко Борисов днес.

 

Както Фермер.БГ писа още през миналия месец, служители и сътрудници на ДАНС и НАП ще разследват финансовите потоци, формирането на цените и механизмите на функциониране на пазара на мляко и месо у нас, тъй като това е отрасъл, свързан с всички потребители, а също и със стратегически важен сектор за икономиката ни , имащ отношение и към продовлствената и национална сигурност.

 

[news]

 

Целта на предстоящите проверки е да се установи откъде идва разликата в цените на млякото и месото и защо животновъдни ферми фалират. Защо складовете на преработвателите са пълни с продукция и защо цената във веригите е такава, каквато е в момента. Още повече, че цената на млякото например тази година е паднала. Освен това службите ще проверят всички по веригата дали редовно са си плащали данъци и осигуровки. След две седмици ще има още една среща при премиера по темата.

 

Срещата при Премиера Борисов според земеделския министър Мирослав Найденов била доста бурна и откровена. „Бяха казани доста откровени неща", заяви пред медиите той. На следващата среща, след 2 седмици, Мирослав Найденов очаква да разбере защо, след като непрекъснато се увеличават субсидиите за сектора, състоянието му е толкова влошено. Близо 200 млн. лв. държавна помощ са получили животновъдите.

 

Стана ясно, че търговските вериги натискат преработвателите, преработвателите от своя страна натискат животновъдите, а животновъдите, за да оцелеят - натискат Правителството. Това положение никак не се харесало на Премиера и затова той иска да знае кои фирми от сектора по цялата верига са в сивия сектор и кои са изрядните данъкоплатци.

 

Субсидиите само минават през нас и отиват някъде другаде, не остават у нас", заяви от своя страна и Панайот Тодоров, фермер от Сливен. Той се оплака, че животновъдните обекти в страната намаляват, а това е обект на национална сигурност, категоричен е Тодоров.

 

„България е прекалено малка за такава експанзия от търговски обекти", смята Кирил Вътев, председател на Асоциацията на месопреработвателите. Заради голяма конкуренция между веригите, според него търговците натискат за по-ниски изкупни цени. „Те са в жестока конкуренция по между си, а от това потребителят не печели", убеден е Вътев. За последните 5 години поне 50% от говедовъдите са фалирали. В момента страната ни разполага с 250 000 животни.

 

Според животновъда Бойко Синапов Премиерът бил категоричен: „Животновъдство в България ще има". Това обаче фермерите не ги удовлетворява, защото по думите му, губят ферми с дни и часове.
 

© 2012 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!