В Денвър, САЩ, се проведе световна конференция за прецизно земеделие,  чиито гости и лектори бяха земеделци, представители на науката и дилъри на оборудване за прецизно земеделие от над 50 страни от цял свят.

Организаторите бяха събрали едни от най-опитните лица от земеделския сектор, които размениха своя опит в областта на новите технологии за прецизно земеделие и тяхното навлизане.

При обсъждането на втората група теми участие взе и представител на България. Това беше Калоян Куманов от НИК Електроникс, който представи пред малко повече от 500 човека българският опит в сферата на прецизното земеделие както и технологиите, които имат най-голямо приложение в България. Той също даде насоки на присъстващите как по-добре да определят кои нови решения за прецизно земеделие са подходящи за селското стопанство в техните страни и биха подобрили значително земеделските практики. Интересна дискусия предизвика факта, че в България едва сега се развива дигиталното почвено картиране, което от своя страна има дългогодишна традиция в САЩ.

Темата на провелата се дискусия беше „Развитието на комплексните хардуерни решения и услуги в земеделския сектор“ като българското участие в нея допринесе за имиджа на страната пред земеделци от цял свят. Беше презентирано българското виждане за навлизането на технологиите  и приемането им в Източна Европа. По време на представянето на Калоян Куманов бе излъчен и клип отразяващ пътят, по който е преминал прецизното земеделие в страната в последните 10 години.

„За мен беше чест да представя как се е променил секторът при нас, защото много често американците имат едно определено усещане, че всичко започва в САЩ, което за съжаление и много често се оказва правилно. Но мисля, че успях да покажа, че сме догонили в някои отношения използването на технологии и сме променили някои практики само за около 6-7 години. Преди толкова време беше немислимо някой от България да застане пред толкова хора от целия свят и да представя насоки и виждания в тази област” заяви Калоян Куманов от НИК Електроникс.




 

© 2013 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!