Селскостопанска конференция се проведе в Крайова, в която участваха председателят на камарата на депутатите на Румъния, както и министрите на селското стопанство и на образованието и проучванията на Румъния, представители на регионални и национални аграрни институции.

На форума беше подчертано водещото значение на селското стопанство и в частност на лозарството и винопроизводството.

В голяма аула на университета в Крайова беше подписан и протокол за сътрудничество между университета и Музея на виното в Плевен.

Повече от 30 винопроизводители от България и Румъния представиха продукцията си в двудневно специализирано изложение „Пътят на виното”. Във форума участваха и представители на селскостопански институти от двете страни.

Проектът се реализира по Програмата за трансгранично сътрудничество Румъния – България от Румънската асоциация за трансфер на технологии и иновации (ARoTT) – Крайова, Университетът в Крайова, Националния център за информационно обслужване – Плевен, „Балкан – гражданска коалиция” – Белоградчик и Агенция „Регионално развитие и бизнес център 2000” – Монтана.

Като успешно начало за бъдещо развитие в сектора на лозарството и винарството на двете страни определиха участниците във форума работата си по проекта. И си поставиха като цел реализирането и на общ туристически маршрут „Пътят на виното”, който вече е очертан на карти, а включените в него лозаро-винарски стопанства от двете страни на Дунав вече работят по подобряването на базите си, за да предлагат не само качествени вина, а и отлични туристически услуги.

Фермер.БГ разговаря с проф. Габриел Владуц, ръководител на Румънската асоциация за трансфер на технологии и иновации (ARoTT) – Крайова.
 



Проф. Владуц, имат ли общ път в лозарството и винарството България и Румъния?
Вече две години работим с партньори от България и заедно припознаваме старите традиции и технологии на отглеждане на лозя и производство на вино. Започнахме със съвместно проучване в областта на лозарството и винарството в трансграничния регион и в него успяхме да идентифицираме всички производители от двете страни, тяхното качество, както и марките, под които те продават виното си. Срещнахме се и с екипите на всички опитни станции, които работят в областта на лозарството и винопроизводството и услугите, които предлагат за този бранш.

Проявихте интерес към Музея на виното в Плевен и организирахте специализирана изложба на вино от Северна България и Южна Румъния.
Да, и решихме, че трябва да пренесем и в Румъния техния богат опит. В тази дейност работим с аграрния факултет на университета в Крайова и екипа на тяхната опитна станция, които имат богат опит в трансфера на научни знания към пазара, но засега нямат опит в това да представят историята на виното от нашия регион. За да изградим общия път на виното в България и Румъния подкрепа потърсихме от всички научни звена от двете страни и в поредица от икономически мисии дискутирахме теми от общ интерес. Много е важно свързването на научните знания с икономическите резултати, защото само то би довело до реална подкрепа на лозаро-винарския бизнес. Разбира се, говорим за този сегмент от бизнеса, който произвежда наистина качествено вино, но се нуждае от добър маркетинг и подкрепа за намирането на нови пазари.

Този сегмент именно поканихме за участие в трансгранично винарско изложение, подготвихме и специална брошура, която показва историята на виното от двете страни на Дунав и представя всички производители от този регион. Вече са факт специализиран каталог на винопроизводителите от двата региона и карта, която очертава общият път на виното.

В рамките на изложението бяха обстойно представени качествени сертифицирани вина, произведени в региона на Северозападна България и Южна Румъния. Убеден съм, че скоро и на международните пазари ще излезем заедно с тези качествени вина. И това са само чест от успехите на съвместната ни работа през последните две години в сектора на лозарството и винарството и вярваме, че те ще продължат и в бъдеще с все по-успешното представяне на продуктите от двата региона на европейските и световните пазари.

Смятате ли, че лозаро-винарските изложения могат да станат традиционни?
Имаме такива намерения. И то не само изложения за представяне на винопроизводството на България и на Румъния, а да имаме традиционен специализиран международен винен форум. Така продуктите, които вече са идентифицирани в двете години работа по този проект, да станат познати на международно ниво. И особено в Скандинавските страни, защото вече имаме информация, че в този регион нашите вина предизвикват сериозен интерес.

Разработихте уникална стратегия за развитие на лозарството и винарството на базата на проучванията и анализите в трансграничния регион. Ще бъде ли тя разпространена и в други региони от двете държави?
Без съмнение всички стратегически проекти, които ние разработваме, както и стратегиите, които сме осъществили до този момент по различни теми и сектори, ще бъдат разпространени. Желанието ни е с този документ да предоставим информация на всички институции, на местната и регионалната власт в България и Румъния. Много е важно както да има повече и актуална информация, така и да бъде получена реална подкрепа от институциите, имащи отношение към сектора, за да не останат разработените документи само на хартия, а да станат работни документи. За да вървим и в бъдеще заедно напред.

 

© 2012 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!