Цветан Цеков е члeн на управителния съвет на Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ) и председател на експертния съвет по плодове и зеленчуци към асоциацията.

Отглежда ябълки и круши в региона на Ботевград и е сертифициран биологичен производител.

Фермер.БГ разговаря с Цеков за изплатените субсидии за качествени плодове и зеленчуци, възникналите проблеми при изплащането на средствата, контрола на БАБХ върху вноса и за контрабандните плодове и зеленчуци от Македония, които заливат българския пазар:

Г-н Цеков, получиха ли всички производители субсидиите за качествени плодове и зеленчуци?
Най-накрая нещо за пръв път се случва в този сектор. След епичните дебати и битки, които проведохме, институциите успяха да обработят 376 заявления и средствата по тях са пуснати. Има още около 60 заявления, които са с някакви проблеми. Въпросът е, че ние не можем да разберем по каква методика са изчислени и разпределени средствата. Никой не ни дава обяснение защо плодове и зеленчуци са под общ знаменател с оранжерийните.
 

Т.е получавате едни и същи субсидии с оранжерийното производство?
Няма яснота. Ние сега сме направили запитване до Държавен фонд „Земеделие“ да ни обяснят принципа, по който са разпределени средствата, защото нашите членове ни питат – всеки е получил някаква сума, която обаче не отговаря на първоначалните обещания.

 

Какво ви е обещано да получите и какво реално сте получили?
На последната среща с директора на ДФЗ Румен Порожанов преди около два месеца , неговите експерти ни обясниха, че принципът на плащане ще бъде следният: за даденият плод или зеленчук се взимат средните добиви по агростатистика за предходната година и оттам се плаща върху 50%. Сумата, определена за помощта в размер на 15 млн. лв трябваше да бъде разпределена, като се имат предвид и сертификатите, издадени от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Как точно обаче, не стана ясно...

[news]
От къде идва неяснотата?
Ние изчисляваме по следния начин: Имаме около 96 хил. тона общо сертифицирана продукция, заедно с оранжерийните. Като се раздели на тези 15 млн. лв, грубо се получават по 15 ст на килограм продукция. Някои производители обаче са получили само по 12 ст, други – по 16 ст и ние не можем да разберем принципа, по който са разпределени средствата.

Споменахте сертификатите от БАБХ – те как влияят на разпределението на средствата?
Издаването на тези сертификати не е реално. Има много злоупотреби с тях. Аз лично познавам производители, които през тази година нямаха реколта, а в същото време са регистрирали продукция, което означава, че има субективен фактор. Така че БАБХ трябва да си затегне контрола. Тя играе много важна роля за опазването на Сектор Плодове и зеленчуци.

До какво води липсата на контрол в случая?
Липсата на контрол и допускането на нерегламентиран внос също унищожава този сектор. Контролът наистина е много занижен. Това, че инспекторите са проверили 5-6 репички на 2-3 пазара за съдържание на нитрати, не е нищо. Защото в същото време на 100 камиона с внсна продукция – я се провери един, я не!. Имайте предвид, че най-големият контрабанден внос е вътре в общността.


От къде основно е тази контрабанда? Към България, имам предвид...
Много македонска стока влиза през Гърция. От нея не се вземат проби, предвид на това, че Гърция е страна-членка на ЕС, не се взимат проби, а има остатъчни количества от пестициди и диоксини, от всякакви вредни за здравето вещества. Затова трябват много строги мерки, защото всичко, което не се сертифицира като качествена продукция, идва при нас и ние ядеме най-големите боклуци.

Да се върнем отново на субсидията - 12, 15 или 16 ст/кг –тази сума достатъчна ли е?
Ясно е, че сумата не е достатъчна. За да има истински ефект върху този сектор, сумите трябва да бъдат поне 6-кратно увеличени. Това ще позволи ръст на производството, ще има суми за реинвестиране. Ще доведе и до интерес за създаване на нови градини. Защото трябва да се има предвид, че тези инвестиции, които се правят, започват да носят някакъв дивидент чак след 5-6 години.

 

Казвате 6 пъти по-големи трябва да бъдат субсидиите за качествени плодове и зеленчуци. Има ли някаква яснота за тази година каква ще бъде сумата за подпомагане на сектора?
Не, няма никаква яснота. Ние ще инициираме срещи, за да видим какво ще бъде заложено в бюджета. И министър Станков, и зам.-министрите казаха, че и плодове, и зеленчуци ще бъдат приоритетни. За съжаление обаче, ако нещата са само на думи, то нищо няма да се случи. Трябва да има и действия. Ние сме написали около 20 конкретни предложения и становища към консултативния бизнес съвет към МЗХ. Това са реални предложения, които идват от самите фермери, а не от хора, които не се занимават с производство. Дано да ни послушат.

Няма как сега да изброим всичките, но кажете някои от основните предложения.
Аз искам да започна малко по-отдалеч. Първият и основен принцип на Еврокомисията и въобще на Европарламента по отношение на земеделието, е да се повиши конкурентоспособността и селскостопанската продукция на ЕС да бъде конкурентоспособна извън границите на съюза. Ние, за съжаление, не само, че не можем да сме конкурентоспособни извън ЕС, а не можем да бъдем конкурентоспособни и вътре в съюза, тъй като има огромни разлики в субсидирането. Имайте предвид, че старите страни-членки вземат 12-14 до 20 пъти по-големи субсидии под различни форми. И точно в тази насока трябва да се работи, за да можем и ние с равен старт да се съревноваваме с нашите европейски колеги. Няма друг начин нашите цени да се изравнят с техните, а те ни смазват с цени.


Нека не се сравняваме със старите страни-членки... Кажете на фона на по-скоро присъединилите се, къде е България?
На фона и на старите, и на новите, България е на последно място. Тове е истината. Посочвал съм този пример и преди, ще го дам и сега. Нека вземем за пример ябълките. Тази година сертифицираното производство в България – това, което става за пазара, е едва 12 хил. тона. при производство от над 1 млн. тона преди 23 години. В българия има 7-8 производителя, които формират повече от половината от тази продукция. А в Полша, лично познавам хора, които имат масив и произвеждат само от него същото количество продукция. Това е плачевно. Ето защо 15 млн.лв са смешни. Сумата трябва да бъде адекватна. В крайна сметка ясно е, че тези суми ще се върнат в държавата – под формата на заплати, на социални осигуровки, ДДС, данък-печалба.

Трябва да се засили политиката и по отношение на търговските монополи. Те просто не допускат българската продукция – те ни санкционират, те ни унищожават.

Има значи и други механизми, наред с финансовия стимул, които могат да се приложат в подкрепа на българските плодове и зеленчуци?
В основата са сериозните средства, защото за да можеш да си адекватен на съвременните изискванияна пазара, за да имаш добро и високотехнологично производство, това означава сериозни инвестиции. Най-сложното производство в селското стопанство е овощарството. Там производствените цикли са 5-6-7- годишни, трябва да се подсигури поддръжката на тези дървета. Как да очакваме да се правят нови градини при положение, че няма сигурност. Без средства няма как да стане. Например, ако разчитаме на тази помощ (по Схемата за плодове и зеленчуци – бел.авт.), която ще бъде получена след 1 година, човек може да изтегли кредит, да инвестира в техника и т.н... А ние не знаем какво се случва...

 

© 2013 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!