Цветан Цеков е члeн на управителния съвет на Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ) и председател на експертния съвет по плодове и зеленчуци към асоциацията.

Отглежда ябълки и круши в региона на Ботевград и е сертифициран биологичен производител.

Пред Фермер.БГ Цеков коментира темите за обещаните, но все още наплатени средства по схемата за качествени плодове и зеленчуци, за приоритизирането на традиционните български производства, което обяви новия земеделски министър, и за проблемите и трудностите пред Сектор плодове и зеленчуци:

Г-н Цеков, преди месец директорът на ДФЗ Румен Порожанов пое ангажимент, че до 15 март ще бъдат изплатени средствата по Схемата за качествени плодове и зеленчуци? Получихте ли средствата?
За съжаление, до сега бяха давани много обещания, но много от тях не бяха спазени по отношение на сектор плодове и зеленчуци. А що се отнася до г-н Порожанов, той лично беше поел ангажимент пред вече бившия премиер Бойко Борисов, когато водихме преговорите за субсидиите, 15-те млн. лв по Схемата за качествени плодове и зеленчуци да се изплатят на производителите до 15 март. Те бяха включени дори и в бюджета за 2012 г., но към днешна дата, както се и очакваше, тези пари ги няма нито по сметките, нито пък е ясно по какъв начин ще бъдат разпределени.

Имате ли информация поне на какъв етап е обработката на подадените заявления?
Преди около 2 седмици проведoхме работна среща с Порожанов и той тогава прехвърли топката към Българската агенция по безопасност на храните, където имало забавяне на съответните справки. Беше поет нов ангажимент, че на 11 март ще бъде подадена окончателната справка от страна на БАБХ към ДФЗ, след което ще бъдат изчислени дължимите суми и изплащането им към бенефициентите ще стане до края на месеца. Така че този срок, който беше приет пред премиера, със сигурност няма да се изпълни, той просто остана отложен във времето. Ето сега вече има нов министър – ще му зададем и на него този въпрос.

[news]
Хващам се за думите Ви за новия министър. Той каза, че сред приоритетите му ще бъде именно съживяването на овощарството, зеленчукопроизводството и биопроизводството. Как ще коментирате тези му намерения и какво реално трябва да се предприеме?
Аз се радвам, че проф. Станков е осъзнал значимостта на тези традиционни сектори в България, както и това, че загърбването им и липсата на национална политика доведе до техния колапс. От думите му обаче разбирам, че той не е много информиран какво точно се случва на пазара. Правя изводите си от думите, които чух при назначаването му в МЗХ, че не бива да се допуска само 50% от плодовете и зеленчуците на пазара да са български. Да – били са 50%, но преди 10 години.

Сега колко са?
Не повече от 10% от плодовете и зеленчуците на пазара са български. Това е картината. И ние алармираме за това от много години, но ето, че тези цифри са факт. А по отношение на това дали тези направления ще бъдат наистина приоритет, ще видим по това какви ще бъдат размерите на държавните помощи и дали ще се процедира по същия начин, както до сега. Сами виждате, че при решение за държавна помощ от 2011 г., с включени пари в бюджет 2012, средства все още не са получени в средата на март 2013 г.. Започнах да се съмнявам дали изобщо ще се изплатят.
 

Смятате, че няма да ги изплатят?
Смятам, че това отлагане – до средата на март, до края на март, до края на април... е подигравка с българските производители.

Към момента все още не е ясно и разпределението на бюджета за 2013 г...
Да, не е ясно! Все още няма точна и ясна методика, съгласувана с асоциациите на производителите. Не може цели сектори да се слагат под една шапка. Може ли плодове и зеленчуци да са под една шапка?! Или пък оранжерийните производители да са под една шапка с плодове и зеленчуци? Там добивите са в пъти повече, реколтите са съвсем различни. А и самите средства, които бяха гласувани за този сектор са смешни. 15 млн. лв е смешна сума. Толкова струва едно кръстовище. С 15 млн. лв няма как този сектор дори да бъде събуден.
Така че много зависи дали министърът ще има механизмите и лостовете да успее поне да вкара тези сектори в правилния коловоз и да възбуди инициатива като политика по отношение на тях.

Министър Станков каза пред Фермер.БГ, че следващата седмица ще покани браншовите организации на разговори. Вие какви конкретни предложения бихте му дали по отношение на сектор плодове и зеленчуци?
Да се изравнят приоритетите по отношение на финансовото подпомагане. Какво имам предвид? За да тръгне този сектор във възходящ ред, трябва да има финансов ресурс, който да бъде налят – под формата на подпомагане, под формата на субсидия, на държавна помощ. Ще му предложим различни варианти, ще се срещнем в работни групи с експерите от Земеделското министерство, за да се уточнят направленията и за това какви средства, според нас, биха били необходими. Истината е една – без финансова подкрепа нещата няма как да се случат. Трябват пари – за съжаление това го няма в България. Ето защо се случва така, че нашите плодове и зеленчуци не могат да са конкурентоспособни, затова няма производство и никой не иска да се занимава с този труден бизнес, в който и резултатите идват чак след няколко години.

А обединяването/сдружаването на производители не е ли вариант за справяне с проблема с реализацията?
За каква организация на земеделски производители да говорим, при положение, че няма производители? За последната година сертификати по отношение на качествена продукция при ябълките са получили 12 хил. тона. Една средно голяма градина в Полша, например, ги прави тези добиви. Къде, кой и как да се организира. Ние трябва да започне от А и Б, да поставим основите, за да възстановим всичко това, което беше тотално смазано през последните години. Първо трябва да създадем производителите.

Има много път да се извърви докато се стигне до Сдружения на производителите...
Да! Има обаче и още един важен момент, за който не се говори, а е важен, защото замирането на сектора може да стане безвъзвратно. Знаете, че борбата за земя в България е много сериозна заради политиката в субсидирането. Хора, които нямат никакво понятие от земеделие, започват да се занимават със земеделие само и само да получат субсидиите. Аз например съм разговарял с хора, които искат да създават овощни градини, но няма къде да ги създадат. Скоро може да стане така, че дори да има средства и желание, няма да има необходимите площи за такива градини. Ако косиш една поляна и вземаш повече субсидия отколкото, ако гледаш една овощна градина, нещата няма ка да се случат.
 

© 2013 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!