Ася Гочева е и.д. изпълнителен директор на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ). Преди това заема длъжността "организационен секретар" на асоциацията. Завършила е „Политически науки“ със специализация „Европеистика“ в Нов български университет. Преди да стане част от екипа на НАЗ е била управител във верига на водеща българска компания в областта на модата.
 
 
 
- Как виждате българското селско стопанство след 10 години?
- В обозримо бъдеще, изоставяйки мечтателния ми ентусиазъм, смятам за съвсем реалистично постигането на балансирано развитие на земеделските подсектори, разбира се със силно зърнопроизводство. Повишаването на конкурентособността и качеството на българската земеделска продукция са само част от целите в тази посока.
 
Български продукти и стоки, които еднакво успешно се реализират както на вътрешния, така и на външните пазари – едва ли в страната ни се намират инакомислещи в това отношение.
 
- Защо избрахте Вашето кариерно развитие да е в селското стопанство?
- Принципно не отдавам каквито и да било събития на случайността, макар и да не съм имала конкретни стремежи за реализация в тази сфера, преди да постъпя в НАЗ.
 
И все пак унаследените сантименти към раждащата българска земя изиграха своята роля, въпреки че службата ми не е пряко свързана със селскостопанското производство.
 
С навлизането в дейността на асоциацията бях заинтригувана от разностранния характер на въпросите и проблемите, които я занимават, от устройството й, демократичния принцип при вземане на решения, организационната работа…
 
НАЗ функционира на висока скорост и високата интензивност на възникващите въпроси за разрешаване са истинско предизвикателство, в позитивен смисъл. Добавяйки тук и целия комплекс от фактори, като целенасочеността, обединението, професионализма, а също и взискателността на членовете, обяснява същинската й притегателна сила от моя гледна точка.
 
Радвам се, че тогавашното ръководство ме прие в колектива и че днес продължавам да съм част от семейството на най-авторитетната браншова организация в страната.
 
- Кои са най-ценните уроци, които научихте от практиката? 
-  Необходимостта от поддържане на високо ниво на информираност е от първостепенно значение за всяка една упражнявана дейност.
 
Откритостта в комуникацията и отношенията, праволинейността и постоянството при отстояване на интересите, но може би пред всички тези следва да се постави умението за водене на конструктивен диалог, като най-значимият инструмент за разрешаване на проблеми.  
 
- Кое Ви амбицира?
- Непрекъснато променящата се среда, към която всеки модерен човек трябва да се настройва.
Разбира се, че най-амбициращо въздействие имат постиженията и нестихващия стремеж да жънеш все повече успехи, независимо дали се отнася за професионалната сфера или личния живот.
 
- Как подбирате хората, с които работите?
- С оглед спецификата на структурата на асоциацията и числеността на административния ни апарат, подборът на нови назначения е рядкост. Сред ръководещите за мен критерии бих изброила: образованост, трудолюбивост, лоялност и добри комуникативни умения. 
 
- Как се прави успешен агробизнес в България?
- С риск да вляза в рамката на стереотипния изказ и приемайки условността на индиректната ми ангажираност - успешният бизнес в земеделието, а и не само, изисква изключителни усилия, посветеност, гъвкавост и естествено – упоритост!