Христина Якофова е потомствен пчелар. Тя се грижи за над 100 кошера в два пчелина, намиращи се в Пловдивско. С пчеларство се занимава от четири години.
 
 
- Как виждате българското селско стопанство след 10 години?
- Много неща могат да се случат за 10 години. Според мен със субсидиите земеделците са добре. Въпросът е да се помисли и малко повече, както за пчеларите, така и за другите отрасли, тъй като, ако погледнете няма да видите нито един пчелар да се вози в нови джипове или нещо друго. Работата на зърнопроизводителите също не е лесно, но и на нас ни е трудно.
 
- Защо избрахте Вашето кариерно развитие да е в селското стопанство?
- Работех като графичен дизайнер. След 15 години, когато получих всякакви видове гръбначни изкривявания реших, че не мога да стоя повече на затворено и искам да се върна сред природата. Тогава и близките ми ме подкрепиха и ми припомниха, че баща ми е един от известните пчелари в нашия край. Те ме мотивираха да започна да се занимавам с пчеларство и съм им много благодарна. 
 
- Кои са най-ценните уроци, които научихте от практиката?
- Всеки ден се уча и научавам нещо ново. Първите две години бях като стажант. В следващия момент реших, че ще си направя мой собствен пчелин,  на който да се упражнявам. С баща ми си разделихме кошерите , всеки започна да се грижи сам за своите. По този начин човек започва сам да се блъска, сам да взима решения, сам да допуска грешки, което е много важно, защото така се учи най-добре - от собствените си грешки, а те от чуждите. 
 
- Кое Ви амбицира?
- Аз самата достигнах до един такъв момент, в който преосмислих докъде съм стигнала като професионална реализация и всъщност накъде отивам. Наближавайки 40 години човек започва да се замисля и да се обръща повече към природата. Така дойде моя момент да се обърна към пчелите. 
 
- Как подбирате хората, с които работите?
- Нямаме работна ръка. Работим семейно, заедно с дъщеря ми, майка ми, баща ми и мъжа ми.
 
- Как се прави успешен агробизнес в България?
- Освен, че трябва да работиш, трябва да търсиш и контакта с клиентите. За малък бизнес е много трудно да пробие, ако не си е разработил пазара. Успешен агробизнес се прави с много труд и постоянство.