Живка Гроздева е член на УС на Асоциацията на овощарите в България и изпълнителен директор на "Витафрут" ЕООД, град Карнобат

 

- Как виждате българското селско стопанство след 10 години?
- Ще споделя с Вас моето виждане относно облика на овощарството след 10 години. Смятам, че пред производителите на плодове у нас предстоят доста предизвикателства. За да бъдем успешни, все повече ще са ни нужни качествено и конкурентно производство и добри пазари. Истината е, че българският пазар е изключително малък и не се ли увеличи износът на български плодове, голяма част от по-дребните производители ще срещнат огромни затруднения при реализация на стоката си. Тук стигаме до търговските сдружения между производители, които според мен са ключът към успеха. 
 
 
От друга страна, за да произведем качествени плодове ни липсват опит, ноу хау , модерни и ефективни технологии. Все по-трудно ще се справяме с липсата на подготвени специалисти като агрономи или инженери, механизатори и работници. Трябва да се търсят начини да се насърчават младите хора да се образоват и развиват в областта на земеделието. Все още има огромна пропаст между  образованието и нуждите на бизнеса у нас. 
Реформи в политиката на държавно и европейско субсидиране също са необходими, за да може да се отсеят реалните от фиктивните земеделски производители.
В крайна сметка, успешни ще бъдат земеделците, които добре управляват своите стопанства и инвестират в нови технологии за подобряване качеството и ефективността на производството си.
 
- Защо избрахте Вашето кариерно развитие да е в селското стопанство?
- Основната ми дейност е производство и търговия на пресни плодове. Избрах да работя в сферата на земеделието, защото този отрасъл е един от най-динамичните и бързо развиващи се в България.  Производството на плодове е ежегодно предизвикателство, тъй като резултатът от нашата работа ние, овощарите, виждаме едва след година труд.  
Много често се случва да работим седмици наред без почивка, но това са изискванията на нашата работа
За сметка на това, удовлетворението от реализацията на качествената продукция е това, което ни мотивира да продължаваме да се развиваме.
 
- Кои са най-ценните уроци, които научихте от практиката?
- Много е важно планирането и създаването на едно земеделско производство да е добре обмислено и реализирано. В противен случай, грешките, допуснати в началото не винаги могат да бъдат поправени и често водят до загуби. 
Друга важна предпоставка за успеха на едно стопанство за производство на плодове е, още преди стартирането му, да знаем кои са нашите пазари, кои са ни конкурентите и какви са изискванията на потенциалните ни клиенти към предлаганата от нас продукция.
 
- Кое Ви амбицира?
- Аз вярвам, че успехът е резултат от много труд, постоянство и правилните изводи от допуснати грешки. Затова трудностите и пречките не ме обезкуражават, напротив - амбицират ме.  Амбицира ме също така фактът, че що се отнася до качество на произведената продукция, плодовете от нашето стопанство не отстъпват на вносните. Напротив, понякога дори ги превъзхождат.
 
- Как подбирате хората, с които работите?
- Няколко са качествата, които търся и ценя у хората, които идват на работа при нас. 
   На първо място е да са избрали своя професионален път в земеделието и да имат хъс и желание да постигат резултати в професията си. Особено за младите специалисти, които тепърва започват да работят и да се развиват в сферата на производството, е много важно да се усъвършенстват, да приемат критика и да не се отказват пред трудностите . 
 
- Как се прави успешен агробизнес в България?
- Успешното управление на агробизнес в България се постига чрез реално поставени цели,  прецизно планиране на дейностите, много работа, добър контрол и мониторинг. 
И тъй като става дума за земеделие, или както обичаме да казваме “фабрика под открито небе”, малко късмет също не е излишен.