Големите преработватели заливат пазара с фалшив мед, докато пчеларите се опитват да опазят пчелите и препитанието си. В САЩ отдавна са въведени мерки срещу вноса на евтин китайски мед, докато Европейският съюз (ЕС) въвежда мерки за опазване на преработвателите, коментира Дамян Дамянов, пчелар в пчеларската социална мрежа - Пушалка.

 

Пчелари алармират за некачествен вносен мед

 

Медът, който се продава в големите вериги е на цена под пазарната, а това се постига чрез разреждане на пчелния мед и чрез добавяне на царевичен сироп, оцветители, ароматизатори и 10% - 30% пчелен мед, сочи той.

 

Дори истинският пчелен мед, който много рядко може да се намери в магазините е некачествен. Този мед е разтопяван поне 2 пъти, след което е филтриран. След това загряване и филтриране, от пчелния мед отсъства само една чиста захар с аромат и цвят на мед. Всички полезни микроорганизми умират, а прашец - няма, защото минава през филтър, убеден е пчеларят.
 
 
Според Българска Агенция по Безопасност на Храните (БАБХ), медът трябва да бъде преработван. БАБХ обаче не изследва дали той е истински, а дали е безопасен. Да, сиропът от царевица е безопасен, в това няма никакво съмнение, нали го използват в газираните напитки. 
 
Същият сироп води до затлъстяване, понижена мозъчна активност, отслабване на имунната система и т.н, коментира той.
 
Според действащото законодателство в България, е позволена продажбата на "индустриален пчелен мед" и "филтриран пчелен мед". На нито една опаковка обаче не се споменава, че медът е филтриран или индустриален. Виждат се картинки на мечки, пчели, пчелни пити, а според комисията за защита на потребителите, това не е заблуждаващо за клиента, пише още Дамянов.