„Тютюнопроизводството е стратегически отрасъл за България от десетилетие. Тютюнът е основен поминък за населението от Гоце Делчев до Ивайловград. Как да подкрепим закриването на Фонд „Тютюн”, който в годините показа, че може да стимулира производството и да мотивира хората да произвеждат тютюн и така създаваше работа на десетки хиляди семейства и носеше огромен приход на държавата попита депутатът от Коалиция за България Димчо Михалевски в началото на днешното обсъждане на промените в Закона за тютюна. Цената на тютюна се вдигна, защото просто тютюн вече няма и няма и да има, защото няма да има кой да го произвежда, добави той.

 

Въведохме данък върху скромните доходи на тези хора, отнехме им правото за безплатни семена. От 3000 лв. в момента разполагат с доход, който е под 1800 лв. и това е доход на едно четиричленно семейство за цяла година. За 2011 г. произведеният тютюн е с 20 000 тона надолу, като основният удар е в дребнолистните тютюни, които изхранват тези семейства”, посочи депутатът.
„Все повече си говорим, че нашата държава изчерпва ресурсите си и всяко наше действие има последици. Искам да обостря вашето внимание като нормални хора и български граждани – какво вие ще направите България да е по-богата и хората да са по-сигурни и по-спокойни в утрешния ден?”, попита Михалевски.

 

По-рано днес зам.министъра на земеделието Цветан Димитров заяви, че от тук нататък с предстоящите промени в Закона за тютюна, сектора ще регулира от пазарните принципи. „Подпомагането в сектора ще се осъществява на принципа на общата организация на пазарите в съответствие с европейското право и по българското законодателство по Закона за подпомагане на земеделските производители”, обясни Димитров. По думите му, с промените от общинските кметове ще отпаднат редица задължения – проверки по места, допълнителна администрация, която са поддържали по закон, водене на регистри и ангажиране на голям потенциал в определен период от време.