По повод сигналите на лозари от цяла България, че вече са налице тежки проблеми с лозовите масиви и развитието на гроздето заради сушата ( най-вече в Южна България ) , Фермер.БГ разговаря с доц.Виолета Димитрова, Директор на Института по лозарство и винарство в Плевен.

 

- Доц. Димитрова, какво е състоянието на лозята в тази силно екстремна стопанска година?
- На този етап все още няма сериозни повреди от сушата, поне в Северна България, за разлика от ситуацията при някои едногодишни култури. Лозата е многогодишна култура с дълбоко разположена коренова система и със сравнително добра сухоустойчивост. Правим непрекъснато обследване на експерименталната база на института. Към момента се наблюдават единични повреди от слънчев пригор, но повредите не са сериозни.

Ако високите температури и сушата продължат, притеснявам се, че ще има негативно отражение както върху качеството на гроздето, така и върху добива.

В резултат на проливните дъждове по време на цъфтежа се забелязва тенденция към неизравненост на зърната, особено при десертните сортове, което влошава качеството и ще се отрази на цените. Не навсякъде е така, обаче – зависи от сортовите особености.


През тази година има три критични фактора – сибирските студове през зимата, проливните дъждове по време на цъфтеж, а сега критично високите температури.


- Колко време още могат да издържат на жега и липса на влага лозите?
- Растенията се саморегулират и първо негативните последици ще са върху гроздето, за да може да се съхрани лозата. Това означава, че първо ще влоши качеството на гроздето и няма да имаме естествените процеси на узряване, при които има съотношение между захар и киселини. А и външният вид няма да бъде добър. Но се надявам до десетина дни да паднат дъждове и очаквам да не се случи нищо критично.


- Какво качество на гроздето да очакваме, ако все пак завали?
- Нормално ще протекат процесите на узряване и ще имаме добра реколта. Дъжд вече е крайно необходим за всички култури. Ситуацията в цялата страна е идентична, по-прохладно и с по-добро влагозапасяване е в планинските райони, но там пък лозарството е по-слабо развито.


- Кои са първите сортове от десертните, които очаквате да приберете?
- Това са сортовете, селекция на Института по лозарство и винарство – “Плевен” и “Супер Болгар”. Започват да се обагрят “Мискет Плевенски”, дори  преди дни в Ловеч, където има и температурни рекорди тази година, вече опитах добре узряло грозде от нашата селекция на “Мискет Плевенски”.

 

Беритбата на десертните сортове е обикновено през август, така че имаме изместване заради високите температури. Зависи и от разположението на масивите. При последното обследване на експерименталната база на института, например, установихме цветово обагряне на винения сорт “Рубин”. Така че определено очаквам по-ранно съзряване тази година от високите температури. Захарност ще успее да достигне гроздето, но като консистенция може би няма да е на ниво. Все пак – достатъчно е малко дъжд да падне, за да бъде реколтата с добри вкусови качества.


- Годината е екстремна не само за производството, а и за цените. Имате ли прогнозни изкупни цени?
- В национален мащаб все още няма прогнози. В региона обикновено лозарите чакат цените, на института. По принцип цените в Северна България са по-високи в сравнение с Южна – на юг лозарството е по-развито и има по-силно изразена конкуренция, за разлика от Северна България.

За десертните сортове обикновено започваме с цена от два лева, след което се намалява до 1.50-1.80 лева за килограм, но има години, в които тази цена се задържа до края. Според мен през тази година няма да има сериозна конкуренция на десертните сортове и очаквам високи цени. За съжаление, България от страна-производителка на десертно грозде се превърна в страна-вносител на десертно грозде и едва ли цените ще са ниски. Освен екстремните условия, вече няма и квалифицирана работна ръка, няма афинитет към десертното гроизводство, така че цените ще се сериозни.


За виненото гроздопроизводство не мога да коментирам цени преди поне да доближим сроковете за беритба, защото всичко е възможно да се случи – всичко ще зависи от природните условия. Но определено тази година не е лозарска, както беше предходната.

- 2011 година беше една от редките години, благодатни за лозарите...
- Единственото благодатно през тази година е, че заради много високите температури, бяха силно ограничени болестите – визирам най-вече икономически важната за лозарството болест. При такива високи температури нямаше опасност от мана и смятам, че в страната няма сериозни повреди от мана. С изключение на периода на обилни валежи по време на цъфтежа.

 

[news]


 

© 2012 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!