Европейската комисия прие втория си доклад относно развитието на европейския млечен пазар и условията за плавно премахване на квотната система за млякото от 2015 г.

В средносрочен и дългосрочен план перспективите за млечния сектор в Европейския съюз са благоприятни в съответствие с нарастването на нуждите на населението. Това обаче не предотвратява краткосрочни колебания на пазара, се посочва в доклада на ЕК  

В дългосрочен план, балансът между търсенето и предлагането зависи от редица фактори, като се започне от икономическите параметри и се стигне до политически решения. В това отношение, така нареченият Млечен пакет, който е напълно приложим от 3 октомври 2012 г., предлага инструменти за засилване на позицията на производителите на млечни продукти във веригата за доставка на млечни продукти и подготовката на сектора за по-пазарно ориентирано и устойчиво бъдеще.

[news]Динамиката на цените, от публикуването на първия доклад през 2010 г. показват тенденция към по-високи нива, с някои леки понижения и повишения.

Европейската комисия ще докладва на Съвета и Европейския парламент през 2014 г. и 2018 г. относно ситуацията на пазара на млякото и млечните продукти и прилагането на мерките. По-конкретно, в своите доклади Комисията ще оценява въздействието на тези мерки върху производителите на мляко и производството на мляко в необлагодетелстваните райони и ще обхване потенциалните стимули за насърчаване на земеделските производители да влизат в споразумения за съвместно производство.

Еврокомисарят по земеделие и развитие на селските райони Дачиан Чолош, заяви, че подкрепя доклада за развитието на млечния сектор и допълни: „Разбира се, че ще продължавам да следя развитието на пазара на мляко и млечни продукти, тъй като този сектор е приоритет за мандата ми. В същото време съм оптимист, че Млченият пакет ще предостави възможност на млекопроизводителите за по-значима роля във веригата за доставка на млечни продукти“.


 

© 2012 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!