Продоволствената сигурност ще бъде едно от големите глобални предизвикателства през следващите години; прогнозите сочат растеж на търсенето на храни в световен план със 70 % до 2050 г. (ФАО), придружен от рязко покачване на търсенето на фуражи, целулоза, биомаса и биоматериали, сочи доклад на Европейската комисия, която преди дни призова за решителни действия за посрещане на три от главните предизвикателства, пред които се изправя обществото ни в области от съществено значение за растежа и заетостта: снабдяването със суровини, устойчиво селско стопанство, както и активния живот на възрастните хора.

 

Това предизвикателство обаче е съпътствано от забавяне на растежа на производителността — до голяма степен поради свиване на инвестициите в научните изследвания в областта на селското стопанство — и увеличаване на натиска върху околната среда и природните ресурси. Например, при 45 % от почвите в Европа са налице проблеми с качеството. Около 40 % от обработваемата земя са изложени на замърсяване с нитрати, а през последните 20 години броят на птиците, обитаващи обработваеми земи, е намалял с 20—25 %.

 

Основното предизвикателство пред селското стопанство занапред е не само да произвежда повече, но и да го прави по устойчив начин. Тези проблеми не могат да бъдат преодолени без решителна крачка към научноизследователската дейност и иновациите, и по-специално към сближаването на научни работници, селски стопани и други участници в сектора, за да можем да ускорим трансфера на технологии от науката към селскостопанската практика и да предложим на научните среди системна обратна връзка относно нуждите на селското стопанство, заявяват от Европейската комисия.

 

Европейското партньорство за иновации (ЕПИ) „Селскостопанска производителност и устойчивост“ има за цел да предостави функционираща платформа за обмен между селското стопанство, биоикономиката, науката и други заинтересовани страни на регионално, национално и европейско равнище. То също така ще ускори и повиши ефективността на свързаните с иновациите дейности, които се подкрепят от политиката за развитие на селските райони и от политиката на ЕС за научни изследвания и иновации. За това ЕПИ са определени две водещи цели — насърчаване на производителността и ефективността на селскостопанския сектор (обрат в актуалната тенденция на забавяне на ръста на производителността до 2020 г.) и устойчивост на селското стопанство (постигане на удовлетворително ниво на функционалност на почвите* до 2020 г.)

 

Европейският комисар по въпросите на селското стопанство и развитието на селските райони Дачиан Чолош заяви: „Основното предизвикателство пред селското стопанство занапред ще бъде не само да произвежда повече, но и да произвежда по-добре. За тази цел е особено важно да се обърнем към ориентираните към търсенето научноизследователска дейност и иновации, както и да подобрим разпространението на най-добрите селскостопански практики“.