Европейската Комисия може да забрани опасни за пчелите пестициди.

 
В доклад на Европейската служба за безопасност на храните ( EFSA ) се посочва, че 3 широко използвани пестициди в зърнопроизводството представляват сериозна опасност за пчелите.
 
В момента Европейската комисия разглежда всички факти и отговори от страна на производителите, коментира говорителя на комисията по здравеопазване Фредерик Винсент. "Ние трябва разумно и без напрежение да сложим всички факти и аргументи на масата и да вземем най-доброто решение за сектора, още повече, че сезонът на активната растителна защита е съвсем близо", заяви още Винсент.
 
Страховете от пагубния ефект, който имат неоникотиноидните пестициди, накара през изминалата година Франция да наложи пълна забрана върху използването на препарат на световноизвестен швейцарски производител, който се използва за растителна защита на рапица.
 
Други държави, членки на ЕС, като Германия, Словения и Холандия, заявиха своите позиции за по-строг контрол и забрана на определени препарати за определени култури, но не за пълна забрана на всички.
 
[news]
 
Рискът от бездействието
 
Научни съветници на ЕС, както и представители на Европейската агенция за околна среда (ЕАОС) заявиха категорично, че бавната реакция на политиците по ограничаване използването на неоникотиноидните пестициди, може да има пагубно въздействие върху пчеларството и икономиките на редица страни в цяла Европа и призоваха фермерите - зърнопроизводители да имат отговорна отношение към това какви препарати за растителна защита използват.
 
Жаклин Макглейд, изпълнителен директор на ЕАОС, заяви че след 10 годишни проучвания, вече е научно доказана вредата на
неоникотиноидните пестициди, които дезориентират и убиват пчелите.
 
Докладът на EFSA изтъква, че са открити остатъци от пестициди в цветен прашец и нектар на растения, лекувани с трите химикала, което означава, че трябва да се използват само за култури, които не са привлекателни за медоносните пчели, като захарно цвекло. Това абсолютно изключва тяхното използване върху култури като царевица, рапица и слънчоглед.
 
© 2013 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!