Новият пакет от мерки в рамките на Общата селскостопнаска политика (ОСП) за дългосрочното бъдеще на млечния сектор вече е напълно приложим, съобщават от Европейската Комисия (ЕК).

 

Така нареченият „Млечен пакет“ от мерки e проектиран с оглед на дългосрочното бъдеще на млечния сектор след края на системата на Европейската млечна квота през 2015 г.

 

Тази серия от мерки е насочена към засилване на позицията на производителите на млечни продукти във веригата за доставка на млечни продукти и подготовката на сектора за по-пазарно ориентирано и устойчиво бъдеще. Изготвена е въз основа на заключенията от специална група на високо европейско равнище след кризата от 2009 год. на пазара на мляко.

 

Новият регламент беше публикуван на 30 март 2012 г., като някои от елементите му влязоха в сила на 2 април, а други – сега, 6 месеца по-късно. Влизането в сила на пълния „Млечен пакет“ е нов етап в развитието на млечния сектор в Европа, заяви еврокомисарят по земеделието и развитието на селските райони Дачиан Чолош. Важно е млекопроизводителите да се възползват от тази нова регулаторна рамка, за да организират по-добре дейността си и по този начин да засилят своето реално влияние във веригата за доставки, добави той.
 

[news]

Пакетът предвижда писмени споразумения между млекопроизводителите и млекопреработвателите и дава възможност за колективно предоговаряне на договорните условия чрез организациите на производителите.

 

Новата регулаторна рамка, която ще бъде в сила до средата на 2020 г., установява също нови специфични правила за млечните браншови организации в ЕС. Това позволява диалог между участниците във веригата за доставка на млечни продукти и извършването на определени дейности. Пакетът също така включва серия от мерки за повишаване на прозрачността в сектора.

 

Европейската комисия ще докладва на Съвета и Европейския парламент през 2014 г. и 2018 г. относно ситуацията на пазара на млякото и млечните продукти и прилагането на мерките. По-специално, в своите доклади Комисията ще оценява въздействието на тези мерки върху производителите на мляко и производството на мляко в необлагодетелстваните райони и ще обхване потенциалните стимули за насърчаване на земеделските производители да влизат в споразумения за съвместно производство.

 

© 2012 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!