Една от най-големите ферми в Ню Йорк се намира шест етажа над пешеходните алеи в Куинс. Тя разполага с около 500 000 кг почва, дълга е един акър и от нея се разкрива прекрасна гледка към Манхатън.

 

Фермата, разположена върху покрива на една сграда, е първата от поредица подобни ферми, които основателите на Brooklyn Grange смятат да изградят. Те си представят къдраво зеле и домати, растящи за удоволствие на местноядните* току над главата на минувачите. Организацията вече навлиза във втората си година и има стремеж да разшири дейността си и да окуражи и други хора по света да последват примера й. Бен Фланър, водещият земеделец в Brooklyn Grange, разказва за това как работи една покривна ферма и какви надежди храни той за развитието на градското земеделие.



Как успяхте да стартирате проекта си?
Вложихме много усилия в създаването на фермата. Първо трябваше да наберем достатъчно средства, което постигнахме чрез капиталови инвестиции, заеми и страницата Kickstarter. Необходимо беше подробно планиране, водене на преговори, проучване на цените. В началото трябваше да видим откъде ще е най-изгодно да закупим почва, какви посеви да изберем, откъде да се сдобием със семена, как да осигурим напояване и т.н.

С какви пречки се сблъскахте?
Основното предизвикателство бе да намерим подходящ покрив. Нуждаехме се от точния наемодател, който да приеме идеята ни и да притежава достатъчно голям и здрав покрив, който да издържи тежестта на фермата. Откриването на правилната комбинация ни отне известно време, но в крайна сметка се натъкнахме на Acumen Capital Partners и успяхме да развием с тях добри партньорски взаимоотношения. Из града има още стотици покриви, подходящи за изграждане на ферма върху тях и затова сега стремежът ни е да докажем, че проектът работи, за да привлечем и други собственици към идеята си.

Какво е най-важното, което трябва да знаят хората, които искат да последват примера ви?
Създаването и поддържането на градска ферма, която носи печалба, изисква усилен физически труд. Да отглеждате плодове и зеленчуци, означава да посветите на градината цялото си лято. Заедно с другия фермер, Роб, прекарахме почти всеки ден от това лято във фермата, грижейки се за посевите, прибирайки реколтата и продавайки част от нея.

Получаваме огромна подкрепа от местната общност и това е и ще продължава да бъде изключително важна част от проекта. Но в края на краищата всеки проект за развитие на земеделие си е сериозно начинание. Баба ми често казва „растенията искат да растат”. Ние правим всичко по силите си, за да създадем естествена, балансирана, органична среда, в която те могат да правят точно това.

Защо ферма на покрива? Защо просто не я направите някъде извън града?
Имахме желание да направим града, в който живеем, малко по-зелен, по-здравословен и по-вкусен. Искахме да създадем място, където хората могат да идват и да си купуват пресни зеленчуци и в същото време реално да виждат фермата, в която са отгледани те. Изграждането на ферма на покрива на някоя сграда ни се струва напълно логично, защото това пространство така и така не се използва. Освен това обичам както земеделието, така и Ню Йорк, а тази ферма обединявам и двете неща в едно.

Какви са бъдещите ви планове?
Бихме искали подобни ферми да изникнат из целия град. Предвиждаме скоро да създадем отдел, който ще работи с идеална цел и ще е посветен на обучението. Целта ни е студентите и младежите да идват при нас и да учат от първа ръка как да си отгледат зеленчуци и какви са ползите и чудесата на органичното земеделие. Тази зима ще работим и по няколко консултантски проекта, като в същото време ще търсим и възможности за разширение на дейността си.

Кои според вас са най-иновативните проекти за градско земеделие в САЩ?
Съществуват много вдъхновяващи проекти. Например Уил Алън, който спечели MacArthur Genius Grant за своя проект Growing Power в Милуоки. Идеи, като Windowfarms на Рита Райли, също окуражават хората сами да си отглеждат зеленчуци, макар и в по-малък мащаб. Всеки проект, който насърчава хората да отглеждат собствената си храна, е прекрасен. Съществуват и множество идеи в различен етап на развитие за създаване на хидропонни градини по покривите на сградите. Ще ми е интересно да видя как ще се развият тези проекти. Аквапониката е много хубава идея – едновременно отглеждане на риби и растения в една циклична система, в която отпадъкът на един е храна за друг.

Кои други организации работят по подобни проекти?
Хотел Феърмонт във Ванкувър, Uncommon Ground в Чикаго, Eagle Street Farm, която основах и ръководих миналата година. Водих си подробна статистика за продажбите и растежа на растенията, за да определя от каква площ ще се нуждаем, за да може фермата да се самоиздържа. Преди две години посетих Uncommon Ground в Чикаго и това истински ме вдъхнови. Има интерес към развитие на идеята в по-голям мащаб, но засега не са предприети конкретни стъпки за това. Sky High Harvest в Минеаполис е един от тези проекти, който в момента набира средства, за да стартира – пожелавам им успех!

*местноядни (на англ.ез. locavores) – нов термин, който описва хора, които се стремят да се хранят само с местна храна, която не е пропътувала дълги разстояния, за да стигне до пазара; изразът е използван за първи път през 2005г. (бел.пр.)


Източник: Dowser.org
 

© 2013 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!