Средствата за създаване на фермата ми за калифорнийски червеи се оправдаха многократно, след като толкова години продължавам да се занимавам с това. При всички положения има смисъл. Това каза Димитър Димитров, собственик на най-голямата ферма за калифорнийски червеи и биотор на Балканите за Фермер.БГ.
 
Освен фермер, Димитров е и председател на „Съюз на производителите на биотор и протеиново брашно от червени калифорнийски червеи” и на „Национална асоциация на младите фермери в България”. Родом е от Кърджали. Започва да се занимава със земеделие през 1999 г. 
 
„Първото, което научих за калифорнийските червеи, е, че много бързо се размножават и че доставят тор за биологичното земеделие. Тогава само едни земеделци отглеждаха калифорнийски червеи, като ги бяха внесли от Македония. Реших да опитам, защото мислех, че има перспектива в биоземеделието и се оказа, че изобщо не съм сбъркал. Ръстът е значителен, спрямо това, което беше тогава“, обясни младият земеделец.
 
Димитров прилага традиционна технология за отглеждане през първите две години, а след това започва да прилага нова технология, която сам разработва - върху твърда площадка. Започва с два квадратни метра, а сега фермата му е около 4 000 кв. м.
 
„Произвеждаме около 1000 кубика биотор. Малка част от продукцията изнасям навън. Дори тази година не съм изнасял, реализирам всичко на българския пазар. Средната цена на биотора е около 200 лева“, разказа председателят на Съюза на производителите на биотор.
 
По думите му никога не е имал странично финансиране. 
 
„Никога не съм получавал нито лев за този вид дейност, защото единствените варианти бяха по мярка „Млад фермер“ и по „Стартова помощ за развитието на малки стопанства“. Моето стопанство е голямо и не отговарям на условията за „Млад фермер“, защото съм започнал отдавна да се занимавам със земеделие“, коментира Димитров.
 
Според него успешен агробизнес в България може да се прави.
 
„Вижда се, че може да се прави успешен агробизнес и у нас. Що се отнася до уроците, ние ги учим всеки ден. Най-важното нещо, което съм научил още в самото начало е, че трябва да бъдеш лоялен. Ако създадеш име един път, трябва да го запазиш и това име работи само за този бизнес“, категоричен е фермерът.
 
Най-големият проблем остава работната ръка.
 
„Намирането на качествена и постоянна работна ръка е най-големият проблем не само за земеделието, а като цяло за България. Аз се опитвам да се справя като механизирам по-голямата част от стопанството си. Дори лично аз съм измислил няколко от моите машини, които ми помагат в работата. В момента храня червеите си сам и нито един човек не работи около мен. Наемам хора, за да ми помогнат за някаква момента дейност, но като цяло се справям сам“, заключи Димитър Димитров.