Националният кризисен щаб прие поредната мярка в борбата с афлатоксините в Ловешко – затвори за месец млекопунктовете в три села в региона. Според директора на областната дирекция на агенцията в Ловеч д-р Ивайло Йотов ситуацията постепенно се овладява. “В Лисец, Дойренци и Смочан много от пробите вече са отрицателни – явно проблемът намалява, но ни трябва още малко време. Когато преди две седмици бяха констатирани високи нива на афлатоксини за тези села започнахме процедура. Тогава унищожихме млякото, днес – отново. Засега спираме временно дейността на млекосъбирателните пунктове – те са три, по един във всяко от селата.

 

След месец ще бъдат взети нови проби, защото има голям риск тази царевица, която все още е у хората, да се ползва за изхранване на животните. По-добрият вариант е да затворим млекосъбирателните пунктове – първо, за да поуталожат страстите, второ – да избегнем риска суровина да попадне за производство на готов продукт” коментира д-р Йотов пред Фермер.БГ. Той се надява, че до края на ноември проблемът с афлатоксините в Ловешко ще бъда окончателно преодолян.

[news]

На въпрос дали ще има обезщетение за фермерите директорът на областната структура на БАБХ в Ловеч беше категоричен, че това е решение на министъра на земеделието и храните и на министерството. Дирекцията е поставила въпроса за обезщетение на животновъдите, но засега темата остава отворена.

 

Как се справят фермерите в Ловешко със ситуацията и какво им струва токсичната царевица – за коментар потърсихме един от стопаните, чиято ферма е в селото, откъдето тръгна проблема с афлатоксина.

 

Зюхрем Ахмедов отглежда 90 животни – 59 дойни крави и 61 юници и телета - в Радювене, Ловешко. Фермата е първа категория, приведена по евроизискванията със сериозен банков кредит.

 

Г-н Ахмедов, каква е ситуацията при вас?
При нас, в нашата ферма, вече всичко е нормално. През последния месец бяха взети пет проби от млякото, което добиваме от животните. Те са отрицателни и в този смисъл проблем нямаме. Истината е, че в Радювене истерията дойде заради многото частни стопани, които си гледат добитък. При тях беше открито наличие на токсини. Бяха взети наистина много сериозни мерки още преди месец и млякото е чисто.


Как?
Сменихме пашата – това беше първото, което направихме. Има още паша за животните, бързо се справихме с проблема. Преди дни пак идваха от София и взеха поредни проби от млякото – две последователни проби през 15 дни направиха.


Как ще се отрази едномесечната забрана на фермерите от региона?
Ако един месец не се изкупува мляко от дадена ферма, това означава тотален провал на работата. Хората няма да могат да си посрещнат нуждите, много е трудно. Хората без друго са пред фалит, сега ситуацията допълнително утежнява положението. Пресметнете – до 15 тона мляко получавам от моите около 60 дойни крави. Изкупната цена в момента в района е 55 стотинки. Без тези пари няма как да продължи нормално един фермер. Това са изгорели пари.

Колко са изкупвачите в района и според вас ще спре ли забраната нерегламентираното изкупуване на мляко?
Един е легитимният изкупвач в нашия район. Трите села, за които питате, са по на 20 километра от Радювене. Нелегитимни има и при нас като навсякъде. Не мога да гарантирам, че тези – вторите – ще ги проверяват. За тези, с които легално изкупуват, е сигурно, че ще се проверяват. По принцип и досега на определен период от време проби от млякото във фермите ни се взимат директно от хора от БАБХ. Сега чуваме, че на всеки месец ще се вземат такива проби.

Откъде тръгна всичко и колко сте фермерите в засегнатия район?
Като брой не сме много фермерите. Проблемът тръгна от мухлясала царевица в един царевичен блок. Вярно е, че много се изговори по темата, но положението не беше толкова фатално. Още при първата проба на млякото в моята ферма показа ниво наличие на токсин 2.5 при допустимо по нормите 3. Още при втората проба стойностите вече бяха нулеви. За малко по-малко от 30 дни всичко беше изчистено. За половината добитък изчистването беше пълно още на 15-ия ден. Предполагам, че в други ниви в землищата на трите села може да е имало същия проблем, за да забранят млекоизкупуването. Но пак казвам – животновъдите са в такава ситуация, че дори и най-малкият проблем ги води с голяма крачка към фалит.

Във вашата ферма имате ли готовност да посрещнете зимата? Има ли с какво да храните животните и очаквате ли по някакъв начин да бъдете обезщетени?
Да, посъбрахме фураж от наши пасища, надяваме се да изкараме зимата, но поне с месец сме назад.

Нямаме никакви обезщетения. Кметът на Ловеч уж обеща да се търси вариант да бъдем обезщетени за загубите, но не виждам вариант това да се случи. Затова определено имаме притеснения как ще изкараме зимата. Субсидиите, които ни дадоха за глава животно отидоха директно в банките, където също имаме сериозни задължения по вече изтеглените кредити. Ситуацията е сложна.

 


 

© 2012 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!