Наредбата за специфичните изисквания към млечните продуки трябва да се приложи едно към едно с европейския регламент. Тоест една мандра трябва да работи или само с растителни мазнини, или само с мляко.

Това коментира пред Фермер.БГ Танчо Колев, животновъд и Председател на Националното сдружение на млеко и месопроизводителите по повод отменаната от ВАС наредба, според която млекопреработвателните предприятия трябваше да изберат какво да произвеждат - млечни или имитиращи продукти. А ако ги сменят, това да става на шест месеца.

Имитиращата продукция убива българското животновъдство, категоричен е Танчо Колев. Още през 2007 година ние казахме, че нямаме нищо против сирене и кашкавал от растителни мазнини и палмово масло да се предлага на българския пазар. Но ние смятаме, че за да се спаси животновъдния сектор, Българската държава трябва да наложи данък от 2,50 лв за килограм имитиращ продукт, за да може поне малко ценово да се изравни ситуацията с млечните продукти, посочи Колев. От тази сума предлагаме 50 ст да отиват към Социалното министерство, 1 лв – към здравното министерство, защото тази продукция е крайно вредна за здравето на потребителите и 1 лв да бъде субсидия за животновъдството. Държавата има право да направи това, но при положение, че не се прави, няма как продуктите от истинско мляко да се конкурират с растителните, посочи Колев.

Наредба 44 допълнително натоварва фермерите с изискването за категории на стопанствата. В цяла Европа има критерии, според които млякото се дели на отговарящо и неотговарящо за масова консумация, само в България се утежни ситуацията с въвеждането на категоризация на фермите. Масово на Запад хората имат право да отглеждат животните на пасище, заградено с електронен пастир, където да поставят мобилна мандра и млякото им се изкупува и е годно за консумация. А при нас изискванията са убийствени – искат ни задължително масивни постройки, теракот и т.н. - условия, в които не живеят дори много от фермерите, коментира Танчо Колев.

Ниските изкупни цени допълнително съсипват стопаните, категоричен е Танчо Колев. От началото на миналата година до месец ноември цените, които мндрите ни даваха, бяха 3 пъти под себестойността на производството. Заради тежкото сухо лято всикчо, което бяхме събрали за храна през месец май, свърши. Оттам насетне започнахме да купуваме, а всички знаем колко високи са цените на концентрирания фураж. И сега излиза, че нас ни има единствено заради кредитите от банките и от Държавен фонд „Земеделие“. Въпросът обаче е, че тези кредити трябва да се връщат, а от 2009 г. до сега – задлъжнялостта ни само се увеличава. Така животновъдството се превърна в скъпо хоби, посочи

Заради тежкото състояние на Сектор Животновъдство и най-вече заради отпадането на Нардебата за изискванията към млечните продукти, в сряда вероятно ще обявим дата за протест, съобщи Танчо Колев.

Фермер.БГ припомня, че министърът на земеделието и храните проф. Иван Станков информира в петък, че вече е проведена среща с експерти от дирекциите „Животновъдство”, „Здравеопазване на животните и безопасност на храните” към министерството, Българската агенция по безопасност на храните с преработвателите. На срещата е обсъден възникналият проблем и е сформирана работна група с представители на всички заинтересовани страни, която да направи задълбочен анализ на действащата досега наредба и да се предложат поправки, които да гарантират качеството и безопасността на млечните продукти и защитата на потребителите.

 

© 2013 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!