Днес е последният ден от европейското „Шествие за здравословна храна”, организирано от няколко неправителствени организации, сред които Slow Food и ARC2020.

 

Фермери, граждани и представители на различни неправителствени организации от цяла Европа се отправиха пеша, с велосипеди и трактори към Брюксел в края на август, за да представят исканията си за нова ОСП. Поводът за инициативата е обсъждането в Европейския парламент на реформата на ОСП за следващия програмен период 2014-2020г. Форумът дава шанс на българските фермери да бъдат официално чути в Европа и да участват в промените.

 

Представител на българския сектор е Албена Симеонова - биопроизводител и член на Управителния съвет на Българска асоциация „Биопродукти”.

 

Днес в 10:00ч. местно време в Брюксел започна протестно шествие пред европейските институции, а 15:00ч. е началният час на конференцията, организирана от ARC2020 and Slow Food, която ще се проведе в Европейския парламент.

 

Повече от 1000 фермери от цяла Европа са изпратили до Европейския парламент своите снимки с послания в рамките на общоевропейската фото кампания. Всички техни искания ще бъдат прочетени и прожектирани утре.

 

Европейските фермери апелират ЕС да предостави възможности за добра храна и добро земеделие и настояват за по-справедливи правила в селското стопанство. Сред исканията на организаторите са:

-  насърчаване на обучението на млади фермери;

 

- подпомагане бизнес-проектите на младите фермери чрез намаляване на бюрокрацията и осигуряване на финансови стимули;

 

- предоставяне на субсидирана техническа помощ по агроекологичните методи, управление на бизнеса и др.;

 

- преструктуриране на аграрно-хранителния сектор в Европейския съюз с цел насърчаване малките и средни производства и местните икономики;

 

- въвеждане на строги критерии за устойчивост, качество, връзки към земята, историческа значимост и опазването на биологичното разнообразие;

 

- подпомагане на производители, които поддържат местното биологично разнообразие и запазват традиционния селскостопански ландшафт;

 

- организиране на обучение по храни и околна среда в училищата и програми за повишаване на осведомеността на гражданите;

 

- осигуряване на директна подкрепа на местното селско стопанство;

 

- стимулиране на фермерите, които допълват селскостопанското производство с образователни, културни и туристически дейности за насърчаване на знанието за околната среда и селското стопанство и др.

 

 

© 2012 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!