- В пустинно-горещия август какво се случва с животните, а с фермерите?
- Тази година е критична за българските животновъди, предполагам, че ситуацията е аналогична и при зърнопроизводителите, въпреки високите изкупни цени. В момента ние сме на кота нула – фураж не успяхме да съберем, цената на смеските расте, а изкупната цена на млякото тотално пада. Стигнахме дъното.

 

Ако поне помощта за глава животно не дойде навреме, за която очакваме да е с няколко процента повече, може би животновъдите ще успеят донякъде да компенсират, тоест поне да си купят смески.

 

Сено и люцерна няма – сушата е повсеместна и тотална. В селата в цяла България единствените реални производители са зърнопроизводителите и животновъдите – само тези два отрасъла работят. Плодове и зеленчуци, кондензираното мляко, месо – всичко е внос. На ръба на фалита сме.

Георги Николов - фермер


- Какви са изкупните цени на млякото? Сравнете с минали години.
- В централна Северна България цената е от 35 до 50 стотинки за литър и то за ферми от първа категория. Без категория цената е 35 ст. и пада. Тях просто са ги отписали.


Имало е и преди такива години и такива цени, но реално суша като тазгодишната не е имало. Ние сега произвеждаме много по-малко мляко и цената също е много по-ниска. Няма как трайно високите температури да не се отразят на млеконадоя. В моята ферма, например, от 1 200 литра сега получавам по 700 литра. Причината е в горещините, храната е почти същото количество.


- Как вървят цените на фуражите? И колко фураж можете да си купите с такива изкупни цени на млякото?
- От средата на юли цената на фуража расте и ни предупредиха, че този процес ще продължи. С 50 стотинки няма как да купиш килограм смески. Цената е около 55 стотинки и расте. Реколтата от пшеница е по-слаба, но на по-високи цени, очаква се провал на царевичната реколта, на много малко места слънчогледът е в количества, които стопаните очакваха.


В момента животните са на паша – в стърнищата, каквото е останало след жътвата. На пасищата трева няма, ако е останало нещо по стърнищата – дохранваме.


- Получихте ли парите по De Minimis?
- Участвал съм в предишни преговори, когато ставаше въпрос наистина за de minimis. Сега говорим за 16 милиона лева, от които 5 милиона са за кози и овце, 10 милиона са за краварите – по 30 лева. Помощ е – всички сме ги получили. Министър Найденов ни обеща до края на октомври да получим парите наистина за глава животно – обеща ни да изтегли плащането с месец по-рано, за да получим парите навреме. Ако могат и парите на декар да се изтеглят по-рано, ще бъде наистина спасение за животновъдите. В противен случай, не виждам как ще оцелеем.


- Решихте ли си проблемите с пасищата?
- Не бих искал да защитавам министерството или фермерите. Но истината е, че много от колегите са заградили терени, които не отговарят. Просто трябва да се уточнят нещата и да се избегнат грешките. По новите ортофотокарти има възможност – като видиш, че пасището ти е недопустимо, не го чертай. Приветствам предложението на проф. Атанас Кирилов пред ЕК да бъдат диференцирани пасищата.

 

- Ами в полупланинските и планинските района да нямат пасища ли?

- Не може пасището да се отъждествява с голф игрище. Когато едно пасище е поддържано, няма значение, че има и храсти или дървета. Да, категоричен съм – трябва да има категоризация, дори да е по-ниско заплащането на пасища с друга растителност.


- Г-н Николов, защо много от фермерите определят наредбата за директните продажби като пълен провал?
- Фермерите нямат нито възможност, нито пари да направят такива обекти. За съжаление, опитите на сектора от години за обединение е по-скоро обратното явление – разединяваме се. Ние нямаме реален представител на действащи фермери, които да защитават позицията ни. Към момента единствената браншова организация с реални членове е говедовъдната в Сливен. Но и там има разделение на големи и малки и колегите с по 1000-2000 крави игнорират останалите. Всички асоциации са само на книга, а тази на животновъдите се ръководи от служител от МЗХ. Дали този човек ще защитава интересите на животновъдите?  Крайно време е да изчезнат всички асоциации-фантоми. Не може да има национална асоциация, зад която няма дори двама истински фермери. Рано или късно ещата ще се случат, но не още. В Чехия, например, фермерите се обединяват за общо производство на биогаз. Да не би да не може същото да се случи и в България.


- Защо не се случва?
- Те имат повече пари от нас, по-големи са субсидиите им, по-високи са сумите за глава животно. Вземете за пример млекоматите – не се купува млякото. Има вече такива – в Плевенско има, но не върви продажбата, в Пловдивско колеги споделят, че едва по 200 литра мляко продават. Това просто не оправдава инвестицията и това да зареждаш този млекомат. Хората са свикнали на готовата продукция. Можем да правим договорки по места с детски, учебни и социални заведения и това е начин и да преборим мафията преработватели, макар че не можем да сложим всички под един знаменател.  Истината, обаче, е, че онези – мафията, унищожават българското животновъдство.


- Обосновете се.
- Изкупна цена на сурово мляко – 35 стотинки, обезмаслено мляко в магазина – около 1.50 лева.


- Защо не можете вие да продавате по наредбата за директни продажби?
- Изпълнил съм проект по мярка 121, но съм задлъжнял към банките с поне 80 000 лева. Как мога сега да тегля нов кредит, за да правя обект за директни продажби. Поне 4-5 години ми трябват, за да се справя с вече изтеглените кредити и тогава да мисля за нови. Иначе идеята е отлична, но българският фермер е беден и не може да си го позволи.


Разговаря Ваня Кюрчева

© 2012 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!