Опитът на България е много добър пример за овцевъдите в Грузия. Освен това, че сте сравнително нова страна-членка на ЕС, имате много добър опит в кръстосването на внесените породи овце с местните. Това коментира Бека Гонашвили, президент на Асоциацията на овцевъдите в Грузия в интервю за Фермер.БГ.
 
 
- Как бихте определили овцевъдството в Грузия? Кои са основните проблеми, с които се сблъсквате всекидневно?
- За съжаление овцевъдството в Грузия може да се определи като на ниво нула. У нас  животновъдите все още отглеждат породи, типични за нашите земи от векове, което ги прави вече остарели и до някъде непригодни. Липсва информираност относно нови технологии и видове породи. Фермерите в Грузия предпочитат да не предприемат рискове и залагат на сигурното. За щастие идва едно ново поколение овцевъди, което е отворено към новите възможности и чрез сътрудничеството ни с държави от ЕС, където породите са подобрени, бихме могли да работим за качествено кръстосване. Това трябва да се случи, защото породите, които имаме не са толкова добри за развиването на бизнес. Между другото България е много добър пример за нашите овцевъди и може да научим много неща от вас.
 
- Кои са тези много неща, които може да научите от нас?
- Наистина са много нещата. Прост пример е например това как може да кръстосваме внесените породи овце с местните. България е сравнително нова страна-членка на ЕС, а ние тепърва трябва да извървим пътя, по който вие наскоро сте минали. Освен това може да споделим опит за достигане на нови пазари. Аз имам сериозен опит с арабските страни, а по време на кръглата маса, част от Националния събор на овцевъдите, го споделих с българските си колеги. Именно по този начин виждам сътрудничеството между нашите две страни, изразено във взаимопомощ. 
 
- Грузия е една от страните, участващи в проекта за платформата „European sheep network“, който очаква одобрение за финансиране по програмата „Хоризонт 2020“. Бихте ли ни разказали малко повече за самия проект?
- Изключително щастлив съм, че сме част от платформата, защото това е един шанс за нас да се надградим, да получим информация, съвети и да видим актуалната ситуация в различните страни. Това, което видяхте на кръглата маса за проблемите в овцевъдството, част от Националния събор на овцевъдите в България, в тази платформа ще се прави всеки ден, постоянно ще се подава и актуализира информацията, за да бъде тя адекватна. Аз в момента съм тук, видях и научих нови неща, но зад мен има може би 20 000 или 30 000 овцевъди, които също биха искали да научат как да подобрят живота на своите животни и като цяло как да модернизират и да направят бизнеса си по-продуктивен. Това е нашата идея, да доставим цялата тази информация на всички овцевъди по света и то на техния език, за да бъде тя максимално достъпна и разбираема.
 
- В рамките на форума се подписа меморандум за обединение и създаване на Съюз на овцевъдите в Европа, който ще стане факт през месец декември 2017 г. Какви възможности ще се отворят за овцевъдите, ако те се обединят?
- Възможностите са хиляди, защото в земеделието всеки ден нещо се променя и подобрява и всеки ден има нещо ново. Това е така особено за страна като нашата, където липсват знания и информираност. Така че достъпът до информация, новости и тенденции на пазара, без това да преминава през държавни институции, е наистина важно за фермерите. 
 
- Грузия е нова страна-членка на ЕС, но в България дебата за новата Обща селскостопанска политика (ОСП) вече започна. Как Грузия приема ОСП и какво мислите за европейското субсидиране?
- За съжаление не съм особено запознат с европейските субсидии, но обикновено дългосрочните програми не представляват кой знае какъв интерес за фермерите. Те се интересуват как да променят и подобрят своят бизнес или поне в Грузия е така. Правителството не учи фермерите как да отглеждат овце, как да ги доят и прочие. Да, ако фермерите срещнат проблеми, те трябва да могат да се обърнат към правителството, но не и стимулът да е пари. Смятам, че в България те се радват на подкрепа от ЕС. Аз обаче не съм привърженик да директните субсидии и се радвам, че те не са практика в Грузия. Според мен тези плащания насърчават производителите да бъдат по-информирани и да експериментират, но да се плаща на глава добитък, според мен води до лоши практики и развива една ленивост сред фермерите. Съгласен съм чрез директни плащания да бъда обучаван на нови неща, да имам възможност за споделяне на опит и т.н, но поставям границата там. Затова вярвам, че ние, фермерите, трябва да диктуваме политиката чрез силата, която ще има Съюзът на овцевъдите в Европа.