Екип от учени са установили, че инсектицидът тиаметоксам намалява развитието на яйцата при пчелите-майки. Според изследователите, това ще намали популациите на пчелите по-късно през годината, съобщиха от електронното издание Грийнтех. 
 
 
Тиаметоксамът е един от трите известни неоникотиноидови инсектицида, които понастоящем са ограничени за употреба от Европейския съюз. Тяхното използване е забранено поради притесненията относно въздействието им върху пчелите.
 
„Ние открихме, че излагането на неоникотиноиди при равнища, имитиращи излагането, което майката може да изпита сред селскостопанските ландшафти, доведе до намалено развитие на яйчниците при майките и от четирите вида, които тествахме“, каза главният изследовател д-р Гема Барон от университета „Роял Холоуей“ в Лондон.
 
 
След изследвания в лабораторни условия на майки от четири вида пчели, се доказва негативният ефект от инсектицида. След две седмици на излагане на въздействието на препарата, два от четирите вида пчели започнали да приемат по-малко храна, а отрицателен влияние има и върху развитието на яйцата имало и при четирите вида.
 
„Ефектите от излагането на неоникотиноиди върху поведението на храненето са специфични за отделните видове, като два от четирите вида ядат по-малко изкуствен нектар след излагането на пестицида. Тези последици вероятно ще намалят успеха на пчелните майки през пролетта, с последици за пчелните популации по-късно през годината“, обясни Барон. 
 
Учените твърдят, че работата е важна крачка напред в разбирането на негативното въздействието на неоникотиноидите върху пчелите. 
 
„Бъдещите изследвания сред различните видове вероятно ще покажат и по-нататъшни вариации във въздействието на неоникотиноидите. Затова провеждането на такива изследвания трябва да бъде приоритет за учените и правителствата,“ коментира проф. Марк Браун от университета „Роял Холоуей“ в Лондон.