В много райони на страната жътвата на есенните култури започна с пълна сила. В екстремно високите юнски температури на земеделските производители ще им се наложи да работят извън предварителния график, за да не прегори зърното.

 

В Плевенско жътвата традиционно започва от едно от най-големите села – Коиловци. Кооперацията има дълга история, богат опит и е една от стабилните в Северна България. Казват, че са свикнали да се справят успешно във всякакви ситуации – и природни, и финансови. Затова наред с темата за добивите, които очакват, и за пораженията, които са претърпели след тежката зима, говорим за високите цени на горивата, за данъчното задължаване и издължаване и за това ще помогне ли на фермерите единен закон за земеделието.

 

По въпроса за общ закон дългогодишните производители са категорични, че не може да има такъв по няколко причини. Първо, защото спецификата на отделните производства и дейности е различна. Второ, защото България има поети ангажименти в ЕС, базирани на куп закони, свързани със селскостопанското производство. Изразяват мнение, че повечето от действащите закони са добри – друг е въпросът дали се спазват и кой как ги тълкува.

 

ППК “Коиловци” през тази стопанска година очаква добив от 1 080 декара с три сорта ечемик, 8 200 декара с хлебна пшеница, 2 100 декара със зимна маслодайна рапица и 120 декара овес. От тази година земеделската кооперация в Коиловци се зае и със зеленчукопроизводство

 

Разговаряме с председателя на кооперацията Емил Илиев.

 

- Г-н Илиев, какви са прогнозните изкупни цени на пазара?

- Досега няма никакви индикации за изкупни цени на зърното от новата реколта. Независимо от очакванията за 20-30% по-ниски добиви тази година, по мое мнение цените ще се запазят в рамките на миналогодишните с около 10% завишение. Не очаквам изненади, въпреки че ако трябва да анализирам - изкупните цени на зърното са се повишили около два пъти през последните 20 години, а разходите за производство – от 10 до 50 пъти.

 

- Какво се случва с акциза на горивата – надявате ли се още да ползвате безакцизно гориво?

- Вече втора година се говори и се обещава, но няма нища реално направено. В зърненото производство положението е най-сериозно, защото за това производство се ползва най-много техника и за стопаните горивата са разход номер 1. Зърнопроизводителите са най-ощетени. Цената на нафтата е от 2.50 до 2.70 лева за литър – за много от земеделците това е непосилно.

Въпреки това субсидиите по мое мнение помагат точно на зърнопроизводителите да успеят да се справят. Оптимист съм, че проблемът с акциза на горивата ще бъде решен в полза на земеделските производители. Няма да е лесно и няма да е скоро, но ще стане. Друг е въпросът дали безакцизно гориво ще компенсира високата себестойност на производството, особено в животновъдството.

 

- Един от сериозните проблеми за много от фермерите сега е механизмът за обратно начисляване на ДДС. Проблем при кооперациите има ли?

- ДДС е от решаващо значение за запълване на държавната хазна. Не е за всички, обаче. Не искам да коментирам кой и по какъв начин успява да спести задълженията си. При нас няма начин да бъдат покрити направените разходи чрез начислено върху продукцията ДДС. Около 60-70% си възстановяваме от данъка, но това трябва да става всеки месец, а не както се предлага на по-голям период от време. Ние нямаме ритмично целогодишно производство – земеделието е сезонно и еднократно производство. Въпреки това ние всеки месец внасяме дан на държавата. Регистрирани сме по Закона за кооперациите и сме юридическо лице, тоест при нас поне от това, което знам, не би следвало да има проблем за механизма за обратно начисляване на ДДС. За нас, кооперациите, има едно определение – винаги данъчно обхванати.

 

- Очаквате ли с промените в ОСП в новия програмен период да има промени и за българските фермери?

- Нито променената ОСП е факт, нито можем отсега да коментираме ще има ли промени за производителите и в каква посока. Всичко, което сега се коментира за периода 2014-2020 година, е само в сферата на общите приказки. Чуваме какво ли не, но какво ще бъде реално – ще видим. Много силни станаха новите монополисти в земеделието и вероятно те ще надделеят – така смятам. Не мисля, че ще ги ограничат в декарите, субсидии за които ще имат право да получават. Дали и как това ще повлияе на останалите стопани – ще видим. Иска ми се да съм оптимист, но оценявайки ситуацията по-скоро съм реалист.


 

© 2012 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!