По данни на Организацията по прехрана и земеделие (FAO), базирани на анализ на щетите от природни бедствия през периода 2003-2013 г., почти 60% от тях върху реколтата са провокирани от наводнения – 59,6%. 22,8% се дължат на бури, 15,1% на суша, 1,7% на цунами и 0,7% на земетресения.

Анкета: Застраховате ли продукцията си?

Вторият най-голям губещ сектор в сферата на селското стопанство са животните. Те са най-уязвими при суша (85,8%) и наводнения (8,4%).

Според анализите на ФАО през периода 2003-2013 г. селското стопанство в Азия е претърпяло щети в размер на 28 милиарда долара. Това предопределя все по-важната роля на агрозастраховането. То е ключово за справяне с климатичните и природните рискове на много нива – както за индивидуалния фермер, гарантирайки защита на приходите, така и на ниво непрекъснат бизнес процес, запазвайки кредитното доверие на финансовите институции.



На макрониво или правителствено ниво застраховането обезпечава продоволствената сигурност след природни бедствия.

В исторически план застраховане на реколтата и домашните животни се практикува повече от 100 страни. В различните региона на света обаче популярността му варира.

В САЩ и много европейски страни съществуват различни форми на застраховане на добитъка вече повече от столетие. Там практиката да се застрахова селскостопанска продукция в доста случаи е добре позната.

Другояче стоят нещата при развиващите се страни. При тях агрозастраховане се предлага едва от 10-15 години. Това обяснява ниския процент на застрахователно проникване и неуспехите по отношение на управление на риска.

По данни на Световната банка от 2011 г. САЩ и Канада получават 56% от застрахователните премии в сферата на селското стопанство в световен план. Следва ги Азия с 23%, а след нея е Европа с 16%.

Държавна подкрепа за агрозастраховане

Правителствата по различен начин оказват подкрепа на фермерите чрез законодателство, субсидии, презастраховане и др.



Проучване на Световната банка, което взема предвид почти 80% от обема на световните застрахователни премии, сочи, че 91% от застрахователния бизнес в селското стопанство се генерира предимно от застраховането на реколтата.

От доклада на Mahut и Stutley става ясно, че САЩ и Канада осигуряват 7,800 милиона долара подкрепа на фермерите за агрозастраховане, европейските държави – 1,500 милиона долара, Азия – 1,800 милиона долара, Африка – 1 милион долара, Южна Америка – 260 милиона долара, Австралия и Нова Зеландия – не са предвидени средства.