Управлението на риска е един аспектите, които са интересни, но и много важни за селското стопанство. За да земеделските производители в България получат повече разяснения по темата, организаторите на дебата „ОСП след 2020 – Изборът на България“ поканиха на срещата в четвъртък Евелин Кронин от Белгия. Тя представи видовете рискове, възможните за тяхното управление в селското стопанство и как това е вплетено в ОСП. 
 
Видовете риск 
 
Предприемаческият риск. Това е риск, който се поема от всеки, зает със селско стопанство. Със него можем да се справим със собствени сили, чрез стратегии за диверсификация. 
 
Пазарен риск. Той засяга повече фермери – в даден регион или сектор. Той може да бъде частен или обществен, като може да засяга частни компании или държавни институции. 
 
Катастрофален риск. В това ниво влизат урагани и природни стихии. Този риск удря цялата държава и неговото преодоляване е въпрос на обществена подкрепа. 
 
Кои са основните рискове в европейското земеделие 
- Пазарен риск 
С увеличаващата се пазарна ориентация на ОСП виждате, че тя влияе на цените на различните селскостопански и други стоки. 
 
- Производствен риск 
Добивите са различни в различните години. Очакванията на фермера са за конкретен добив,  но завалява порой и всичко пропада. Това няма как да се планира, защото няма как да се контролира времето. А промените в климата са все по интензивни. 
 
- Доходите 
Те се влияят от различни икономически и социални фактори, за това не са константни. 
Селското стопанство е високорисково по природа. Рисковете за реколтата се увеличават с увеличаването на климатичните промени. 
 
Три инструмента се обсъждат в момента. Тяхната цел е да помогнат на фермерите да се справят с рисковете, които ще се появяват все повече през следващите месеци и години. 
 
Застраховки 
- Застраховка на реколтата 
Тук има климатични рискове и застраховка срещу градушка. Фермерът обикновено може да се застрахова срещу един или повече рискове.
Като пример в Холандия има многократни застраховки, които се покриват от Програмата за развитие на селските райони.  
 
- Застраховка на животните 
Застраховката на животните обикновено е срещу заболявания или вредители. Има страни, в които тези застраховки са задължителни. Тук има санитарни рискове. Да речем, че в стопанството има болна крава, фермерът може да бъде компенсиран за загубата на пазарна стойност. Това, което плаща при застраховка един фермер, може да бъде подкрепен по три различни начина. 
Чрез пакета от инструменти за управление на риска или от националния бюджет, като държавна помощ. 
 
 
Съвместни фондове 
В този инструмент група фермери си разпределят риска. Няма трета страна, която да е въвлечена. Обществена или частна организация поема управлението на фонда и ако се случи някакво рисково събитие, се разпределят средствата за покриване на щетите. При тези съвместни фондове може да се получи възмездяване. Рисковете може да са фито-санитарни или ветеринарни. 
 
Споразумения за договорени цени 
Предварителните договори или договори на зелено - са нестандарти договори между фермер и купувач. В него се записва какъв е продукта, неговото качество, кога ще бъде доставен и на каква цена. 
 
 
Може да се постигне уговорка за средна цена, която е пазарната. Ако тя се промени, тогава се прави предоговаряне. Може пък да се постигне споразумение за фиксирана цена. Така ако пазарната цена е по-ниска, няма да се изгубят пари. 
 
Използването на тези предварителни договори е различно в различните сектори. Този инструмент работи по-добре в секторите, в които има повече колективни действия и по-добра кооперативна история.  
 
Фючърсни договори – може да се отложи риска, че с течение на времето цената може да падне. Тяхното използване е сравнително ограничено. 
 
Наличието на инструменти за управлението на риска е различно за различните държави членки. Това зависи от минали политически решения, от историята. В България, например, няма голяма желание за правенето на кооперативи, защото все още има негативно усещане към тях. Това е много различно от Франция, където това е част от тяхната политическа история. В страни като Испания пък има много добра система за застраховки. В Чехия пък използват държавни помощи, а на други места пък като инструмент са въведени капиталните фондове.Повечето инструменти в ЕС все още не са добре разработени. 
 
Управлението на риска в ОСП
По Втори стълб може да се планират фондове по Приоритет 3. Може да се осигурят рамкови условия за по-добро управление на риска. България също планира фондове по този приоритет. Те могат да бъдат използвани по мярка 1 „Трансфер на знания и действия по осведомяване“ от ПРСР. 
 
Необходимо е да се използват и други инструменти на ОСП. Директните плащания също имат тези характеристики на риск мениджмънта.