Четири мерки от Програмата за развитие на селските райони за периода (ПРСР 2014 – 2020 г.) се очаква да бъдат отворени през месец август според последната актуализация на Индикативния график за прием на заявления за подпомагане през 2017 г., публикувана от Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ).
 
 
- Подмярка 2.1.1 Консултантски услуги за земеделски и горски стопани
Консултантските услуги са в полза на земеделските стопани, младите стопани съгласно определението в програмата и горските стопани, имащи минимален стандартен производствен обем на земеделското стопанство не по-малко от левовата равностойност на 8000 евро и не повече от левовата равностойност на 16 000 евро. Доставчиците на консултантски услуги се определят като консултантски организации по мярката.
 
Бенефициерите по подмярката се избират чрез покани за отправяне на предложения. Процедурата за подбор се регламентира от правото за обществените поръчки и е отворена както за публични, така и за частни организации. Тя е обективна и изключва кандидати с конфликт на интереси.
 
- Подмярка 4.1.2 Инвестиции в земеделски стопанства по ТПП за развитие на малки стопанства
По тази мярка се подпомагат материални и нематериални дълготрайни инвестиции, които водят до подобряване на икономическата устойчивост и резултати на стопанството. Могат да бъдат подкрепяни следните видове дейности:
 
Инвестиции за модернизация или увеличаване на физическия капитал с оглед намаляване на преките разходи за производство, повишаване на производителността на труда и качеството или разширяване на производството;
Инвестиции за подобряване на пред-пазарната подготовка или съхранение на продукцията (като оборудване за оборудване за почистване, сортиране, пакетиране на продукцията и сгради за специализирано съхранение и обработка, осигуряване на вентилация, изолация и охлаждане);
 
 
Инвестиции за създаване и/или презасаждане на трайни насаждения, десертни лозя, медоносни дървесни видове за производство на мед и бързорастящи храсти и дървесни видове за производство на биоенергия;
Инвестиции в съоръжения и оборудване за напояване/отводняване, включващи изграждането на нови и подобряване на съществуващи мрежи в стопанствата;
Инвестиции за реконструкция и строителство на сгради за отглеждане на добитък;
Инвестиции за намаляване на потреблението на енергия;
Инвестиции за производство на биоенергия за нуждите на земеделските стопанства;
Инвестиции в машини, оборудване и съоръжения за опазване на околната среда, включително за съхранение на оборска тор;
Инвестиции за постигане съответствие с нововъведени стандарти на Общността приложими за съответните стопанства.
 
За да бъдат допуснати до кандидатстване по тази мярка, фермерите трябва да докажат приходи от земеделска дейност или субсидии в размер на минимум 30% от общите годишни приходи, както и да са си платили осигуровките, като земеделски производители.
 
Заложеният бюджет по мярката, описан в проекта на заповедта за старт на приема, е в размер на левовата равностойност на 56 858 511 евро. Приемът на документи по мярка 14 е предвиден да стартира на 21 август.
 
 
Тази подмярка не е инвестиционна, т.е. не е обвързана с пряко финансиране на инвестиционни разходи, а е насочена към подпомагане процеса на създаването на жизнеспособни и устойчиви земеделски стопанства или поемането от млади хора на вече съществуващи стопанства, както и насърчаване на заетостта и създаването на работни места.
 
Прием по две други подмерки тече в момента. 
Приемът по подмярка 2.1.2 Помощ за осигуряване на консултантски услуги за малки земеделски стопани (ТПП) ще продължи до края на септември.
 
Кандидатите по подмярка 19.2 Прилагане на операции в рамките на стратегии за водено от общностите местно развитие (ЛИДЕР) имат време до края на август да представят документите си.