Земеделските производители, които имат кредит, са тези които застраховат. Това заяви пред Фермер.БГ председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Костадин Костадинов.
 
 
По думите му преди години производителите са застраховали повече, но според него има недобро отношение на застрахователните компании към земеделците, а това, заедно с нищожните обезщетения, е основната причина фермерите да се отдръпнат от тази опция. 
 
Костадинов даде пример от опита си. 
„При щета по пшеницата, не изплащат парите, а те тази сума я пренасочват в друга култура – да застраховаш примерно царевицата или слънчогледа си“, каза той и допълни, че друго неудобство за стопаните е това, че за пълно изплащане трябваше да има тотална щета, което рядко е налице.  
 
 
„Самото обследване при щета – оглед и оценяването – това е много относително. Няма ясни и точни правила. А ние това искаме. Примерно даваш 5 лв. за застраховка, ако стане нещо взимаш конкретна сума, а не да ти кажат, че може би ще вземеш. Това е проблемът. Застраховките са хубаво нещо, но в България застраховането е изкривено в някаква друга форма“, обясни зърнопроизводителят. 
 
Той разказа за предложение, което и получил от застрахователна компания за застраховане на доход, което е американски модел. 
„Това предложение така и не го осъществихме, защото въпросникът беше 120 страници. В имаше въпроси за това какво съм декларирал, колко съм получавал, коя технология, как и т.н. за пет години назад. 
 
 
При тях това е лесно, защото вече е изградена системата, има го и си работят. При нас трябва да си изсмукваме от пръстите, да се послъгваме, да поскриваме неща, за да не се види, че има неща, които не сме следили. А на всяко въпросче сумата пада.
 
Направихме опит да попълним този въпросник с една брокерска агенция. Станаха нещата, защото аз съм декларирал доходи и добиви, колкото са били реално за тези пет години назад и повече. Има обаче по-млади, които са започнали по-скоро, а и за други, за
които не беше въведен данък общ доход – тези които не са ООД.
 
При тях нямаше как да стане това нещо, защото те не бяха декларирали доходите. Други пък не са си декларирали пълните добиви и стана един бардак. Защото в последните години качеството на земеделието се повиши. И реално, говоря за Добруджа, се получават едни по-високи добиви в сравнение с две години назад, примерно. Тогава при среден добив около 400 кг, сега е около 660- 700 кг.“, разказа земеделецът и добави:
 
 
„Има и друго. Българинът е малко резервиран към всички нови неща. Как ще дадеш едни пари и не знаеш какво ще имаш насреща? Общо взето това са причините“. 
 
Той обърна внимание на промените в новата Обща селскостопанска политика. Едно от предложенията е да се въведе именно застраховане на дохода на земеделските производители като вид субсидиране, както става в САЩ. 
 
„Тази застраховка на дохода рано или късно ще дойде при нас като задължителен вариант. Доброволните неща в България ставам малко по-трудно. Трябва да има полза от тях. А българинът, ако не види полза, не прави нещо. Все пак всички работим за пари“, заяви Костадинов. 
 
Именно застраховането на дохода на стопаните, според него, е добър вариант. 
Това е добър вариант за защита на доходите – застраховаш се да не фалираш в рискова година. Защита на това, което си вложил, да си го вземеш обратно“, заключи Костадинов.