Все още много големи са разликите между субсидиите за селско стопанство в старите и нови страни членки на ЕС. Това заяви днес евродепутата Мария Габриел, в рамките на провеждащата се в София конференция на тема “На фокус – новите предложения на ЕП за бъдещето на Общата селскостопанска политика ( ОСП ) ”, която се организира от Информационното бюро на Европейския парламент в България.

 

Над седем хиляди поправки са внесени до момента в новите законодателни предложения за общата селскостопанска политика на ЕС за периода 2014 – 2020 година, заяви още Мария Габриел.

 

Според нея това говори, че на този етап няма единна позиция в Европейския парламент (ЕП)  по селскостопанската политика и всяка страна членка ще се опита за защити своите интереси. За България първата най важна тема е искането за много силен първи стълб на директните плащания.

 

”Първата важна тема за нас е за много силен първи стълб директни плащания - където наистина да се сложи край на несправедливостта между старите и нови членки. Със сегашното предложение на комисията увеличението е много далече от това, което очаквахме, т.е. увеличението с около 30%. За съжаление обаче все още разликите между стари и нови членки върху това, което получават като директни плащания на земеделските стопани са много големи. Много проблематично за нас е новото 30% озеленяване. ЕК предлага 30% от директните плащания да бъдат обвързани с мерки за озеленяване или мерки за еколозиране.”, поясни Мария Габриел, евродепутат от ГЕРБ и член на Комисията по земеделие и развитие на селските райони в ЕП.


 

© 2012 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!