Министерството на земеделието и храните и Държавен Фонд Земеделие са изготвили съвместно финансовата схема за подпомагане на животновъдите със средствата от депозита на Катар. Схемата е представена на Министър Председателя Бойко Борисов и финансовия министър Симеон Дянков.

 

Очаква се животновъдите да могат да се ползват от средствата по тази извънредна финансова схема, в направление увеличаване на поголовието отглеждани животни. Схемата ще се предлага за отглеждането на агнета и телета, а покриването на кредитните средства се очаква да бъде не под формата на пари, а чрез произведената продукция.

 

„Нещо, което в годините сме го правили, можем да го направим и сега, така че това е готово като схема и до десет дни, когато те се върнат, ние ще им го предложим директно на тях”, каза министър Мирослав Найденов. Премиерът Бойко Борисов уточни, че имаме традиция в това отношение, тъй като навремето „Родопа Импекс” са работили по този начин - дават се пари или фураж на производителите, които след една година връщат агнета, телета или пилета.


„Идеята е част от парите, които са на депозит в БНБ от страна на Катар, да отидат в Българската банка за развитие, а вече оттам нататък ще има предприятие, което да оперира със средствата и съответно да ги раздава на малките и средни производители, а може и на по-едри. Т.е. ако имаме 100 малки производители с по десет или 20 овце, когато им се дадат пари или фураж, да произведат от тях агнета, телета и пилета, както и мед. Правим смесено предприятие на пчеларите, на следващата година те, ако са произвели 120 агнета, 100 връщат и това, което остава, е за печалба. Така се мултиплицира процесът и може всеки, който иска да участва в него”, посочи Борисов.


Той е поставил срок на Министерството на земеделието и храните до вторник-сряда да подготвят финансовата схема, за да може министър Симеон Дянков да я одобри и се продължи нататък. „Говорих с катарския премиер, ако има лихва, тя да е символична под 1 %, но се надявам да стигнем до общо решение безлихвено да се дават, във вид на фуражи”, допълни Бойко Борисов.
Министър Мирослав Найденов уточни, че стопаните няма да оперират с пари. Те ще получават парите, ще получават фуража, и насреща ще трябва да представят продукция.


„Трудният път, по който досега вървяха и чукаха по гишетата на различни банки, сега се инвестира срещу продукция. Те няма да ходят по банките, а ще имат работа с държавното предприятие на Министерството на земеделието и храните”, каза още министър Мирослав Найденов