Днес от Министерството на земеделието и храните ( МЗХ ) разпространиха до медиите опровержение на изнесената в публичното пространство информация от страна на Движение "България на гражданите", според която предстои спиране на средствата по проекти от ПРСР 2007-2013.

 

Според МЗХ информацията е спекулативна, не отговаря на истината и цели нагнетяване на напрежение в сектора в условията на политическа нестабилност.

 

Риск от спиране на средствата за бенефициентите по Програмата за развитие на селските райони не съществува и спекулативният прочит на предварителния доклад носи опасност от негативни последици за отношенията на страната ни с Европейските партньори, заявяват от МЗХ.


Констатациите от доклада на Европейската сметна палата (ЕСП) не са обвързани с налагането на редукции или санкции от страна на Еврокомисията. По отношение на европейските средства отправените предварителни констатации не водят до намаление или спиране на плащанията. Отправените констатации са предварителни и в оперативен порядък ще бъдат обсъждани или ще отпаднат с цел достигане на общо становище между ЕСП и България.

 

Имаме сериозни притеснения, че част от средствата, които се разплащат авансово от националния бюджет по европейските програми, няма да бъдат възстановени от Европейската комисия, заради сериозни нарушения на българската администрация. За това алармира по-рано днес на пресконференция лидерът на "Движение България на гражданите" Меглена Кунева.

 

Тя се позова на информация от предварителен одит на Европейската сметна палата от 16 ануари, който поставя серия въпроси за дейността на български сертифициращи органи. "Положението не обещава никакво спокойствие", посочи Кунева. По думите на Людмила Елкова, зам.-председател на партията, констатациите в доклада говорят за риск от съществено забавяне на въстановявнето на парите от ЕК.
 

"Питаме правителството в оставка: какви мерки е взело, свързан ли е този доклад с отказа да се платят субсидиите на селскостопанската политика, какви са рисковете и какви суми могат да бъдат засегнати", каза още Елкова.

 

Тя беше категорична, че България няма да може още дълго да се хвали с макроикономическа стабилност. "Когато приемаха Бюджет 2013 миналата година, казахме, че той ще издържи до изборите през юли. Сега виждаме, че сме го надценили - няма да издържи до изборите, въпреки, че те ще са през май", посочи тя и даде за пример официалните данни за изпълнението на бюджета през януари.

 

По думите й, управляващите са обяснили 80-те процента по-голям дефицит с разплащанията, но не са казали и дума за приходите. Данните обаче говорят за огромни рискове. Ако темпът на приходите се запази, както е през месец януари, те ще бъдат с 1.5 млрд. лв. по-малко от предвиденото в бюджета. През януари 2013 г. е събран едва 8.8 млн.лв. корпоративен данък, а през януари 2012 г. той е бил 68 млн. лв, т.е. разликата е близо 9 пъти.

 

Приходите от акцизи също са с 60 млн. лева по-малко, а приходите от ДДС с 1 млн. лв по-малко, въпреки, че за целия бюджет те трябваше да са с 800 млн. лв. повече от миналата година.

 

"Не сме удовлетворени от това, че нашата прогноза се сбъдва, тъй като и ние живеем в България, но искаме час по-скоро избори и час по-скоро служебното правителство да каже какво е състоянието на финансите в държавата и дали стабилността не е мит, както бяхме облъчвани три години и половина", заключи Елкова.

 

Меглена Кунева посочи още, че и момента страната има правителство, което, въпреки че е в оставка, има ангажимент да преговаря по рамката на европейския бюджет за 2014 – 2020 г., но то не прави нищо. „България не е договорила допълнителни средства за най-бедните си райони, а в същото време редица европейски страни договориха големи суми - например Унгария - 1,4 млрд. евро, Португалия – 1 млрд. евро, Гърция – 1,3 млрд. евро“, каза Кунева. По думите й, са загърбени основни фондове, които биха могли да увеличат заетостта и да вдигнат икономиката на България на крака.

 

© 2013 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!