МЗХ излезе с проект за нова Национална стратегия за водния сектор. Според публикувания документ, става ясно, че в зависимост от очакваните валежи през следващите години и потреблението на вода са възможни 3 сценария : оптимистичен, реалистичен и песимистичен. Според експоертите в МЗХ, изготвили проекта, не се очаква трайна тенденция на недостиг на естествени повърхностни и подземни водни ресурси. В същото време обаче е тревожно изключително ниското ниво на валежите (2000 г. и 2008 г.) до години с изключително високо равнище на валежите, довело да заливане на големи територии от страната (2005 г.), в допълнение към неравномерното разпределение на водните ресурси на територията на страната.

 

В документа на МЗХ се акцентира, че голяма част от хидромелиоративните съоръжения са стари и амортизирани, като последните са построени в началото на 90-те години, болшинството - през 60-те и 70-те, но има системи и от 50-те години на миналия век, поради което те не могат да изпълняват работата си нормално.


Използваемостта на капацитета на хидромелиоративните системи за последните десет години е под 10%, което се дължи на драстичното намаление на засети поливни култури и промяна на структурата им. За част от съоръженията във водния сектор не са определени оператори за поддръжка, а някои и с неустановена собственост.

 

Многократно в проекта за Национална стратегия за водния сектор се споенава за липса на достатъчно квалифицирани кадри за водния сектор, особенно на регионално ниво. "Липсата на капацитет се преплита и с проблемите в областта на политиката, поради прекалената фрагментация на функциите за водите между различни институции. В страната на практика липсват стимули и/или санкции, които да доведат до засилване на хоризонталната координация между различните секторни политики", се казва в документа.

 

МЗХ ще управлява публичната държавна собственост в сектор „Хидромелиорации” и „Защита от вредното въздействие на водите”, а останалите дейности във водния сектор минават към МОСВ и МИЕТ.

 

© 2012 Фермер.БГ