Учени от Държавния университет в щата Мичиган (MSU) откриха два гена, които могат да убият акарите Вароа, които унищожават популациите от пчели и са основна причина за синдрома на разрушената пчелна колония. Освен това те са създали четири гена, непосредствено влияещи върху процеса на размножаване на акарите, пише agro-smart.com.ua.

Зърнопроизводител: Над шест години плащам за опрашване

Акарите Вароа представляват най-сериозната заплаха за здравето на пчелите в цял свят. При тях се е развила резистентност към много пестициди. Акарите смучат кръвта на пчелите, като по този начин предават смъртоносни вируси.

Жизненият цикъл на Вароа се състои от две фази. Първата е, когато смучат кръв от възрастните пчели. Втората е репродуктивна – когато акарите снасят яйца върху развиващите се личинки.

Екипът от учени е използвал интерференция на рибонуклеиновата киселина за разпознаване на важни гени, открити във Вароа. По време на изпитанията изследователите са внесни в акарите двуверижни РНК.

Използвайки този подход, те са определили два гена, които провокират висока смъртност при акарите - Da и Pros26S.

Генът Da унищожил над 96% от Варроа. Изследователите също така идентифицирали 4 гена - RpL8, RpL11, RpP0 и RpS13, които контролират възпроизвеждането.