Започна обществено обсъждане на законопроекта за защита на растенията с браншовите организации.

 

Зам.министърът на земеделието и храните д-р Цветан Димитров изслуша част от предложенията на асоциациите за изменение и допълнение на някои от текстовете на закона.

 

По темата Фермер.БГ потърси за коментар Нели Йорданова – Генерален директор на Асоциацията за растителнозащитна индустрия в България ( АРИБ ).

 

- Има ли спорни въпроси сред общественото обсъждане и кои са те?

- Винаги при обсъждането на един такъв въпрос, който касае и хората и тези, които се занимават професионално с пестициди, професионално с растителна защита, както и потребители и консуматори, широката общественост, просто няма начин групи от обществото, които да бъдат за – против различни въпроси, които касаят приложението на този закон. Това е съвсем нормално.

 

Това, което бих искала аз да кажа е, че промените трябва да съответстват с регламента, който така или иначе той трябва да бъде въведен, с новите правила , с новите разпоредби в българския закон, а това, което пък ние държим да се случва е действително да наблегнем най-вече на безопасната употреба, най-вече на продукти, които са безопасни за хората, да бъде изключена и минималната възможност за появата на един или друг вид нелегални, фалшиви продукти на пазара и т.н. най-различни имитации.

Нели Йорданова - ген. дир. АРИБ

 

- Какви са вашите предложения за изменения и допълнения на Закона за защита на растенията ?

- Нашите предложения от страна на асоциацията за растителнозащитна индустрия в България са най-вече в посока стриктно спазване на процедури, правила, законосъобразно отношение и вече намаляване на риска, за тези, които и професионално, и непрофесионално имат допир до тези продукти да бъдат защитени от всякакъв вид , било то нелегален внос, било то фалшиви продукти и т.н. Иначе по същество регулаторният орган си е свършил работата, разбира се тестовете могат винаги да бъдат прецизирани, това емного голям и важен закон, като обем е голям и тестовете са тежки за самото вписване, така че това, което ние имахме като коментари, беше прецизиране на някои текстове, изчистване на някои двусмислия, така че да не остава съмнения относно начина на приложениена тези продукти.

 

- До колко сериозен е проблемът с фалшивите препарати на пазара у нас?

- Значението е голямо. Той в международен мащаб е сериозен проблем, ние не правим излкючение и в България, но имайки предвид заложените по закон разпоредби, които визират разпространението на тези продукти в България и контролните функции, които има съответно Българска агенция за безопасност на храните (БАБХ), мисля, че с обединени усилия на всички органи, нещата ще се случват в по-добра посока, така че не би трябвало да драматизираме нещата, но ние винаги трябва да имаме пред нас едно на ум, че заплахата я има, тя съществува, тя не е елиминирана и за това нашата цел е да противостоим по някакъв начин, чрез законови разпоредби, за разпространяването на такива продукти, тоест за разрешаването на този проблем.

 

Нашата цел е да бъде намалена появата им. Шансът на такива хора, на такива фирми, които имат такива продукти на пазара да е по-малък и контролът да бъде по-голям.

 

 

© 2012 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!