Новата наредба за млякото е първа стъпка за спасяване на говедовъдството, заявиха пред Фермер.БГ от Националния съюз на говедовъдите в България.

 

Относно предстоящото приемане днес от Министерският съвет на Наредба за специфичните изисквания на млечните продукти , Националния съюз на говедовъдите в България, Националният съюз на млеко и месопроизводителите – гр. Стара Загора и сдружение „ Тракия милк” Пловдив , обединяващи 80% от фермерите говедовъди , и произвеждащи 90 % от млякото на България , излизоха със следните становища :


Подкрепят и застават зад Министър Председателя Бойко Борисов, за приемане на Наредбата , виждайки в нейното изпълнение , първата стъпка за излизане от кризата в която се намира в момента говедовъдството ни.


Нека гражданите на страната да бъдат спокойни , че няма да бъдат „ заляти с мляко ” , защото националната млечна квота се изпълнява едва на 70 %, броят на млечните крави намалява, и на фермите – също.


Колкото до това , че ни плашат , че мандрите няма да ни изкупуват млякото , то и сега те не го купуват .


Приемането на тази Наредба, сега решава дали ще имаме говедовъдство или – не, ще консумираме ли български сирена и кашкавал или – не, ще растът ли здраве децата ни , или – не.


Говедовъдите , които са над 100 000 , а със своите семейства много повече , същото могат да излязат на митинги , но се надяват , че правителството ще прояви разум и ще сложи ред и правила в млечният сектор, по които да работят и говедовъди и млекопреработватели, и в крайна сметка защитат интересите на потребителите, защото не искаме да живеем в палмова република.

 

-----

Публикуваме и становището на Изпълнителния директор на НСГБ - Михаил Михайлов :


Всички си спомняме преди десетина години каква война имаше за кравето мляко. И цистерни се гърмяхя и фермерите се принуждаваха да дават млякото на опрделени мандри и цените на млякото се повишаваха. Направо си беше война за млякото между млекопреработвателите. В момента пак има война. Интересното е , че получаваме по-малко краве мляко отколкото преди десетина години назад ,но войната не е за млякото а за една наредбата-да я има ли или да не бъде.


Че има криза в млечния сектор е факт. При млекопреработвателите, тез които работят със сурово мляко намалят оборотите-закъсняване плащанията от търговците, намаля консумацията на млечни продукти, нелоялна конкуренция от тяхни колеги, производството на големи количества продукти с име млечни, но съдържащи основно мазнини, протеини и др. с растителен произход, внос на големи количества млечни продукти от Европа, вероятно има и други причини.
И какво се случва. Съвсем нормално изкупните цени на млякото падат-от началото на годината средно с над 20 стотинки на литър., забавят се плащанията на фермерите, още по лошо-намалят се количествата изкупавяно мляко, отпадат някои клаузи от договорите, като бонуси за маслен градус, чистота на млякото и др.


За животновъдите остава да се молят да не им върнат млякото от мандрата и поне да им платят предаденото мляко за отпреди 2-3 месеца. Какво се случва при фермерите-излязоха от изключително тежка зима, която им коства много пари-замръзнали инсталации, замръзнали машини, замръзнали пътища , замръзнали водопроводи и канализации. Липсата на валежи през пролетта пък обричат на провал тези които разчитат на пасища, също така ще има ниски добиви на сената-люцернови и ливадни. Изпълнението на директивите-най вече нитратната искат големи инвестиции, ежедневните разходи за подръжка на фермата също са високи, а за цените на горивата , ветеринарното обслужване и данъците ще говорим друг път.
За идването на кризата в сектор мляко Националния съюз на говедовъдите в България алармира още през месец декември миналата година. Нещо повече , внесе и дузина предложения в МЗХ за предотвратяване на кризата.


Първото предложение беше за дефиринцияция на млекопреработвателните предприятия-на работещи със сурово краве мляко и такива използващи добавки с друг произход. Това се направи поради това,че основната суровина –млякото се измести от други заместители, появиха се на пазара много продукти носещи името млечни продукти , на атрактивни цени и подбиващи пазара на истинските млечни производни. Ясно е че, контрола за качеството на млечните продукти в търговската мрежа не е ефективен, не може броят на проверките да е със стотици а да има еднократни нарушения. Направена бе и проверка на мандрите и е констатирано.
- общ брой проверени предприятия – 230 бр;
- връчени предписания във връзка с отстраняване на несъответствията – 62 бр;
- съставени актове за установяване на административно нарушение – 3 бр;
- временно е спряно от експлоатация 1 предприятие във връзка с констатирани несъответствия по изкупуването и преработката на суровината и невъзможност за извършване на проследяемост на всички етапи от производството на млечните продукти.

Най-често констатираните несъответствия са:
- некоректно изписване на срока на годност на продукта;
несъответствие между наименованието на продукта по ТД и изписаното върху етикета.
- в предприятията, в които храната е с предявени хранителни претенции много често липсват лабораторни изпитвания, потвърждаващи същите или ако има такива те са непълни или не потвърждават предявената хранителна претенция.
На пръв поглед съвсем нормален резултат от проверките. Самите проверки включват много от точките на тази вече прослувута Наредба за специфичните изисквания към млечните продукти/ за съжаление все още проект/ и изведнъж голяма част от предприятията скочиха срещу тази наредба и не искат да бъде приета или изменена коренно.
Раковинчето на раздора е член 30 (4)- Производителите на мляко и млечни продукти и производителите, които разфасоват и преопаковат мляко и млечни продукти не могат да произвеждат,разфасоват и преопаковат имитиращи продукти, съдържащи в състава си мляко на територията на едно предприятие.


С други думи ще има два вида предприятия-произвеждащи продукти от мляко и етикирани с етикети на които пише мляко и друг вид предприятия произвеждащи продукти които няма да са от мляко и разбира се на етикета няма да има думата мляко. Ами точно това искат фермерите, да има правила които да се спазват от всички по веригата.


Този път МЗХ реагира напълно адекватно, подготви наредбата и сега устоява на атаките за промяната и защото вижда, че това е един от начините да се запази нашето говедовъдство, забележете не казваме да просперира, а запази. Съответно запази и добиваното количество мляко , стратигическа суровина застраната ни.


Националния съюз на говедовъдите в България съвместно с другите две големи организации в страната-тази на Млеко и месопроизводителите-Стара Загора и Тракия Милк –Пловдив проведоха съвместно съвещание, обсъдиха критичната ситуация и напълно подкрепят МЗХ за приемането на тази Наредба в сегашния и вид и постави началото за излизането от кризата постепенно изпълнявайки съвместно и останалите направени предложения.


А те се отнасят до осигуряване земя за фермите и то вече не за добиване на груби фуражи а за стокиране торта съгласно нитратната директива-едно ново предизвикателство за фермерите, възстановяване акциза но горивата, напояването, опазване реколтата, помощи за младите разплодни животни, субсидии за чисто мляко, защото така много афишираните помощи по всички пера за животновъдите на практика , за едно животно са по ниски от 2008 и 2009г.


В сегашната ситуация фермерите застават на страната на млекопреработвателните предприятия които също искат това разделяне, за да се сложи ред в млечния пазар а и консуматорите да купуват това което пише на етикета. Не може да се съгласим с изказването на преработватели ,че това разделение щяло да ни намали конкурентноста на европейския пазар и ще фалират много мандри, защо всеки сам да си отговори. Фермерите искат такава наредба и ако тя не се приеме всички ще се обеденим към предложението на един наш фермер за слагане измервателни уреди свързани с контролните органи.


Михаил Михайлов
-изпълнителен директор на НСГБ