10 вида помощи в полза на животновъдите са разработени в Министерството на земеделието и храните, обясни на среща в Благоевград Петър Стоянов, главен експерт „Държавни помощи” към МЗХ. По думите на Стоянов земеделието и селското стопанство се подпомагат с европейски средства и с много малко национално финансиране. Държавната помощ не се предоставя регулярно, а по конкретни поводи.

 

„ЕК така постановява нещата, че държавните помощи да се предоставят в изключителни случаи. Стремежът е да се използват европейски средства”, коментира Стоянов. Той посочи, че активни през тази година помощи, по които може да се кандидатства, са помощ за инвестиции за изграждане на търговски помещения и закупуване на търговско оборудване. Това е помощ за животновъдите, които желаят да продадат своята продукция направо на крайните производители.

 

Стоянов уточни, че така се е въвела възможността за осъществяване на преки продажби от фермера до крайния производител. Най-заинтересовани за малки доставки са малките и средни фермери, които не разполагат с финансов ресурс. „Взето е решение да се изготви държавна помощ, за да могат да бъдат подпомогнати желаещите направо да продадат своята продукция”, каза още Стоянов. Друга помощ е за инвестиции в земеделските стопанства чрез преотстъпване на корпоративния данък на регистрираните земеделски производители. Помощта се предоставя във вид на данъчно облекчение за юридически лица и еднолични търговци, които са регистрирани по Наредба 3. В случая се преотстъпва до 60% от данъка от печалбата от земеделски дейности срещу задължението земеделският производител да инвестира тези средства в нови сгради, ремонти, обновяване на стари сгради и закупуване на земеделска техника.

 

Стоянов посочи, че помощта се ползва с година забавяне, което означава, че тази година може да се ползва помощ въз основа на данъка от миналата година. За пчеларите е разработена държавна помощ за съфинансиране на застрахователна премия при застраховане на пчелни семейства с пчелни кошери. Целта е да се насърчат пчеларите към сключване на доброволни застрахователни договори срещу неблагоприятни събития или болести по пчелите и пчелните семейства. „ Съфинансирането от страна на държавата може да бъде 80% или 50%. При първия вариант се изисква, ако унищожението в резултат на природното бедствие или болестта да бъде над 30% от средногодишната продукция, като в противен случай земеделският производител няма да получи съфинансиране. По-добър вариант е 50%, тъй като липсва това условие”, каза Стоянов. По тази помощ са заделени 1 милион лева. Помощта продължава до декември 2013 година. Кандидатстването е до 31 октомври.

 

Друга помощ за млекопроизводителите е разработена във вид на субсидия за допълнително увеличаване на размера на помощта за инвестиции, свързани с постигането на европейски стандарти за производство на качествено сурово мляко. „Тази мярка беше държавна помощ и впоследствие премина към програмата за развитие на селските райони”, каза Стоянов.