Отворена е втора покана за кандидатстване по програмата за транснационално сътрудничество „Черно море”. Чрез нея се финансира проект за иновативна онлайн платформа за търговия със селскостопански продукти между страните-партньори България, Грузия и Румъния. Това разясни по време на информационна среща в Добрич Тодорка Димитрова от Агенцията за икономическо развитие, град Варна. 
 
 
В платформата ще бъдат регистрирани най-малко 150 доставчици и купувачи. Така ще се подпомогнат земеделските производители, кооперации, търговци на дребно и едро, преработватели на селскостопанска продукция, складове и други предприятия. 
 
Предстои за всяка от страните да се разработи портфолио за търговията на земеделски продукти в конкретния регион, което ще бъде поместено на платформата и ще се ползва безплатно, уточни още Димитрова. 
 
Фермерите от трите държави ще могат да получават информация къде, какво и кога се предлага, както и как да продават различни селскостопански стоки и услуги. Като улеснение ще имат практически насоки за пътното картографиране на даден район. Освен това отделните секции на платформата ще съдържат многоезична и категоризирана информация по отношение националните законодателства, регламенти, стандарти, пазарни тенденции и анализи в България, Грузия и Румъния. 
 
Снимка: автора 
 
Проектът е на стойност 700 000 евро и ще продължи до юли 2020 г. Националното съфинансиране е в размер на 8% и е осигурено чрез Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
 
Чаят като възможност за растеж на черноморските държави – това е фокусът на втория проект от програмата за транснационално сътрудничество, върху който акцентира Тодорка Димитрова. Етерично-маслените култури, сред които салвия, жълт кантарион, мурсалски чай, са популярни в Добруджа и дават възможност за икономическа стабилност. 
 
Едно от главните места за отглеждане на чай в Европа е Черноморският район. Затова в проекта са включени областите на Ксанти и Драма в Гърция, Трабзон в Турция и страните Грузия, Армения и България. 
Възможностите на транснационалната програма „Дунав” бяха представени от Геновева Друмева от Областния информационен център в Добрич. В нея участват 9 държави. Предстои отварянето на трета покана. Съфинансирането от националния бюджет по тази програма е 15%.