Запасите от царевица в световен мащаб ще намалеят през тази година за втора поредна кампания, като ще се върнат на нивата от преди спада в цените.
 
 
Това са очакванията на изследователите от ИнтелиАгро, които анализират октомврийския доклад на Департамента по земеделие на САЩ (USDA) за глобалната конюнктура при зърното.
 
Българските зърнопроизводители имат шанса да бъдат в година с очертаваща се изключителна реколта при царевицата, докато ЕС е изправен пред рекорден внос на царевица. Това обещава солидно търсене за изобилната родна продукция, отбелязват анализаторите.
 
Съществена промяна в пазарната конюнктура при царевицата през октомври не се наблюдава. Прогнозата за световното производство през 2018/19 г. е сходна с изминалия месец – 1,068 млрд. тона. Това е второто най-високо постижение в историята – едва 10 млн. тона под 2016/17 г. Известна изненада идва от понижаването на прогнозираните добиви в САЩ до 181 бушела/акър или 11,35 тона/хектар.
 
 
Все пак тези добиви означават нов рекорд в производителността при културата зад океана. Корекцията води до спад в оценките за общата реколта с 1 млн. тона спрямо септември до 375 млн. тона. С 1 млн. тона е понижена и прогнозата за Русия въз основа на първите данни от хода на жътвата. Известно подобрение в очакванията за производството има за Сърбия, Египет, Канада и Кения.
 
Пазарната ситуация в ЕС остава непроменена, спрямо предходния доклад на USDA, като тя е благоприятна за цените. Очаква се производство от 61 млн. тона – с около 1 млн. тона по-малко на годишна база. 

                              Световно производство и потребление на царевица (млн. тона)

 
Източник: USDA                                         * Предварителни оценки;  ** Прогнози
 
Изключително високите очаквания за добивите в България - прогнози за над 20% ръст и рекордни добиви, а също в Румъния и Унгария, не успяват напълно да компенсират много тежките условия за пролетниците в Германия. Там прогнозата сочи 40-50% спад на добивите както на годишна база, така и спрямо средните в дългосрочен план. Подобна е тенденцията във Франция, Полша, Чехия и Белгия. 
 
На този фон потреблението в ЕС се очаква да нарасне с близо 8%, водено от възстановяването на животновъдството и търсенето за фуражи. Така през настоящата пазарна година се очаква рекордно търсене на вносна царевица в ЕС – 19,5 млн. тона. България традиционно е сред ключовите доставчици в ЕС и текущата ситуация на пазара ще укрепи ролята ѝ.
 
Новата прогноза на USDA за глобалното потребление на царевица е завишена леко спрямо септември – с 1 млн. тона до 1,107 млрд. тона. Това е абсолютен рекорд, а залаганият ръст на годишна база е впечатляващ – 4% или 43 млн. тона. 
 
Прогнозите за преходните запаси в края на 2018/19 г. са повишени с 2 млн. тона в сравнение със септември - до 159 млн. тона. Това е в резултат от преоценка нагоре с 4 млн. тона на складираните количества от предходната пазарна година. В същото време те все пак остават с 20% под миналогодишните. При царевицата се очертава най-ниско съотношение между запасите и общото потребление за последните седем години – 14%.