Плевенската пчеларска фамилия Веселин и Миряна Илиеви са дългогодишни пчелари. Запалили са по меда освен децата си, и внуците, които помагат във всички дейности.

Пчелари Илиеви са доволни от изминалата 2012 година. Те са участвали по тригодишната Национална програма за подпомагане на пчеларството, подновили са една голяма част от инвентара и в момента работят на два пчелина с общо 210 пчелни семейства. Запазена територия за дамите в семейството пък е използването на пчелните продукти – апитерапията. Под ръководството на съпругата Миряна е започнало създаването дори на специализирана лаборатория по апитерапия, в която се изработват всички препарати на основа на пчелни продукти.

Според последните информации тази зима се очаква около половин милион българи да боледуват от грип като пикът се предвижда за края на януари.

Фермер.БГ разговаря с Миряна Илиева, която по образование е инженер химик, за апитерапията и могат ли медът и пчелните продукти да ни предпазят от грип.



Г-жо Илиева, казахте, че вече разполагате със специализирана лаборатория за апитерапевтични продукти.
От много години се занимавам със съчетаването на пчелните продукти с билки. До скоро лабораторията ми беше вкъщи, от миналата година работя в оборудвано за целта помещение. В момента текат процедури по лицензирането на лабораторията и сертифицирането на продуктите, които произвеждаме. Очакваме през 2013 година лабораторията да бъде регистрирана официално, както и на всички продукти, които не са само от пчелни продукти. Имаме патентован пчелен еликсир, имаме си и запазената марка, но процедурите са доста дълги. Тук трябва да кажа, че на всеки от продуктите, които правя, има и рецептата, по която е произведен, което противоречи на практиката за защита на интелектуалната собственост в световен мащаб.
Идеи не ни липсват и много често те идват от живия живот.

Помага ли това, че по образование сте химик и как идват идеите за нови продукти?
Познанията по химия идват с процеса на реализация на идеята. Само един пример – миналото лято бяхме на пчеларско изложение в Несебър, но аз настинах и имах ужасна хрема. Така ми дойде идеята да ползвам в продуктите морска вода в комбинация с прополис. След това идват знанията и опита. И веднага трябва да поясня, че дори на природните продукти не може да се разчита напълно, защото замърсяванията на природата вече са много. Затова дори морската вода трябва да бъде пречистена преди да се ползва. А за да съм сигурна, че няма дори една спора, която да замърси крайния продукт, правя трикомпонентно пречистване. Тогава идва силата на химика – при смесването с прополис, за да се получи продукт – в случая капки за нос, който да помага на хората.

[news]
Как смятате – има ли вече почва апитерапията в България? Само до преди няколко години като че ли бяхме доста скептични към такава алтернатива.
Светът върви в такава насока – не само към апитерапия, а като цяло към нетрадиционните методи за лечение. Веднага подчертавам – не става въпрос за самолечение или за тотална замяна на медициската помощ. Но истината е, че организмът на съвременния човек е пренаситен с всякакви медикаменти, към които трябва да прибавим и замърсените въздух, вода и почви, и е логично, че организмът ни не реагира адекватно на медикаментите. Смятам, че хората са узрели за алтернативните форми на лечение. Когато започнах да събирам обратна информация за това как се приема нашият еликсир, бях силно впечатлена от отзивите. Има много конкретни истории, заболявания – много често хронични и от дълго време, някои от хората споделяха, че са опитвали и всякакви хомеопатични продукти. В едно бяха единодушни – пчелните продукти помагат.

Панацея ли са медът и пчелните продукти тогава?
Трудно е да отговоря утвърдително, въпреки че съм и пчелар и производител на апитерапевтични продукти. Това не са лекарства, не са медикаменти, а помощни средства за преодоляване на здравословните проблеми. Клетката на човека познава тези продукти, защото точно тях е ползвал хомо сапиенсът векове наред. Клетката на човека „познава” определени храни, които се приемат директно от организма, за други храни е необходимо да се разградят посредством ензими. Това, което е категорично, е, че медът и пчелните продукти – повечето от тях - се усвояват директно от човешкия организъм. Това е жива храна. За разлика от „съвременната” храна, заради която сме болни и гладни, а нерядко и с наднормено тегло. Останалите живи храни в световен мащаб в съвременния свят са твърде малко – като меда и пчелните продукти, като лимеца и билките, като водата – но биозаредената, а не замърсена от какви ли не химикали. Днес хората все повече се ориентират към качественото – и като храна, и като лекарства, тоест залагат на живата храна.

Как ще коментирате, обаче възможните алергични реакции към меда и пчелните продукти?
Да, такива са възможни и затова задължително обясняваме на хората за тях като им даваме и листовки, в които задължително фигурира предупреждението за възможни алергични реакции. Веднага трябва да поясня, обаче, че има много добра и практически доказала се методика за борба с алергиите. Българският апитерапевт д-р Стоимир Младенов е автор на разработката. Когато бъде установена една или друга алергия е необходимо системно да започне прием на много малки количества от продукта, който предизвиква тези реакции. Количествата и концентрацията трябва да се увеличават постепенно до преодоляване на проблема. Алергиите не са никак безопасно явление и трябва да се търси разумно решение на този проблем.

Бори ли медът грипа?
Има много рецепти, в основата на които са медът и пчелните продукти, които успешно се справят с грипните щамове. Препоръката ми е да се ползват готови апитерапевтични продукти или натурален пчелен мед. Един пример – има рецепти с пчелно млечице, например, но при многократно отваряне и затваряне на шишенцето има реална опасност в млечицето да попаднат бактерии. И още нещо – много важни са пропорциите, защото предозиране на пчелното млечице може да доведе до срив на имунната система. Затова, ако все пак някой иска да си направи противогрипно средство сам, съветът ми е да се смеси опаковка пчелно млечице от 10 грама с един килограм мед – продуктът е защитен от бактерии, а и синергичният ефект от съчетаването на млечицето с меда дава по-добри резултати. Вариант за борба с грипа е комбинацията на пчелно млечице, мед и прашец като прашецът задължително трябва да мине през млечно-кисела ферментация, за да се усвои от организма максимално качествено.

Има ли конкуренция у нас в производството на апипродукти и смятате ли се готови за износ?
В страната има конкуренция, но аз лично се радвам, че има такава, защото в крайна сметка конкуренцията действа мотивиращо. Радвам се и на младите си колеги, които наистина знаят какво и как правят и в същото време силно се огорчавам, когато се натъкна на нещо „прекопирано” без грам мисъл.
Българските апитерапевтични продукти са конкурентни не само на европейските, но и на световните пазари. Имахме покана за представянето им дори от Катар. Вече казах, че има в световен мащаб много сериозно развитие в посока на апитерапията. И българските продукти са сред най-качествените.
 

© 2013 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!