Тревожни са данни за развитието на пчеларския сектор в страната, публикувани в годишния аграрен доклад на Министерството на земеделието и храните. С малко над 50% по-висок е броят на унищожените пчели през 2011 г, спрямо 2010.

По официални данни през 2011 г. унищожени от отравяне са 15 232 пчелни семейства, от болести – 14 656 броя, от глад - 12 560 броя и по други причини – 67 119 броя. Така общият брой на унищожените пчелни семейства през годината възлиза на 109 567.

Спад, с почти 10%, бележи и производството на пчелен спрямо 2010 г. С цели 20% пък намалява броят на стопанствата, отглеждащи пчелни семейства.
 



Недопустимо е в една държава, особено член на ЕС, да умират пчели от глад. Това коментира пред Фермер.БГ председателят на Националния браншови пчеларски съюз Пламен Иванов. Не може три години последователно да се говори за успешна пчеларска програма при положение, че официалният доклад сочи, че има намаление на броя на пчелните семейства, както и на кошерите в България и това намаляване е драстично.

Недопустимо е също така да няма млади хора, които да се занимават с пчеларство, защото агростатистиката сочи, че средната възраст на хората, занимаващи се с този отрсъл през 2011 год е 68 години, а за 2012 г – средната възраст се повишава до 70 год, смята още Пламен Иванов.


Що се отнася до подпомагането по de minimis, то ще обхване само 1,5% от пчеларите (около 800 проиводители) – тези, които са регистрирани като земеделски производители.

Не трябва за забравяме, че пчеларството е свързано до голяма степен с останалите добиви, категоричен е председателят на НБПС. Благодарение на опрашителната дейност, която извършват пчелите, се повишават добивите на маслодайните култури до 75%, така е и при овощията. Неслучайно Айнщайн е казал, че четири години след изчезването на пчелите ще изчезне и човечеството, посочи Пламен Иванов.

На въпрос каква трябва да е рентабилната пчеларска програма, която действително да помага на пчеларите, Иванов заяви, че на първо място трябва да се изгради национална стратегия за развитието на пчеларството, тъй като такъв маханизъм в момента няма. Трябва държавата да осигури извънбюджетни средства, при положение, че такива не могат да бъдат заложени в бюджета, за спешно и адекватно подпомагане на сектора, защото е недопустимо пчелите да умират от глад.

Задължително трябва да се въведе митнически контрол на меда от Китай и Аржентина, който влиза в страната, за да могат пчеларите да получат добра себестойност на своя продукт и добра реализация на меда.

Държавата трябва да подкрепя пчеларите, защото те осигуряват заетост и работни места – по закона за самоосигуряващите се лица. Пчеларите трябва да се освободят от данъци, смята още Пламен Иванов.

В момента пчеларската програма стимулира кошерите, а трябва да се стимулира създаването на нови работни места в сектора, производството и крайния продукт. По информация на Иванов преди години България е държала 25% от европейския износ на мед, произвеждали сме над 42 тона пчелно млечице, по 1,2 тона пчелна отрова е отивала за френската козметична индустрия, а сега сме на последно място.

В момента пчеларството в България не е в застой. То се е устремило сремглаво към пропастта на безизходицата. С тези темпове пчеларството скоро ще се превърне в изчезващ бранш – какъвто в България стана бубарството, каза в заключение Пламен Иванов.



© 2012 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!