Днес в София се проведе конференция на тема „Изкуството да хеджираш и как да се предпазим от рисковете в земеделието“.

 

Новината от събитието организирано от финансовата група Карол, дойде с информацията за предстоящо създаване на фючърсен индекс за пшеницата в страните от Черноморския басейн. Въвеждането на такъв индекс би помогнал на зърнопроизводителите да се застраховат срещу загуби при отрицателни изменения в ценовите равнища на зърното, а също и ще ги стимулира да вземат по-активно участие в самия зърнен пазар. Борсовия фючърс, който ще касае и произвежданата в България пшеница, ще бъде котиран от Chicago Mercantile Exchange, но преди това предстои гласуването му от америкаснкото правителство.


При откриването на първата по рода си среща за агробизнеса, Търговския Директор на Агро Тера Север – Васил Василев, заяви, че хеджирането е неразделна част от модерния и прогресивен земеделски бизнес, който цели висока ефективност и финансови резултати. Компанията управлявана от него обработва близо 60 000 дка. земя в Северозападна България.

 

Според Калин Йорданов финансов анализатор и брокер в Карол, местните играчи в пазара на зърно изпитват затруднения да участват на пазарите с финансови инструменти, макар че те са глобализирани. Така в България наблюдаваме предимно участници на физическите пазари, а за тях би било да добре да ползват контракти, които маркират цената и дават възможност да се купуват стоки с голяма бързина. Например, ако имаме кораб, който трябва да бъде натоварен за определен брой дни, търговецът ще бъде принуден да купува стока на всяка цена, за да може да изпълни физическата доставка за кораба. Ако е сключвал обаче фючърсни и опции към тях, които му подсигуряват количеството, той би могъл да е по-ефективен в дейността си.

 

Често цените на стоките отчитат спадове на борсите, което ги прави популярни за спекулиране от хедж фондове. Един хедж фонд може да купи и продаде толкова, че да е равностоен като ефект върху пазара на зърно, както пожарите преди година в Русия, например. Институциите с много пари могат да влияят на цените и играчите трябва да се съобразяват с фючърсните пазари и да не пренебрегват тяхната роля, стана още ясно по време на конференцията.


Според брокера Петър Димитров от компанията Агрикор, чрез фючърсните договори фермерите могат да получат защита при неблагоприятно движение на пазара, но за сметка на това могат и да загубят възможността от по-големи печалби при сериозен ръст на цените на зърното.


Участниците в конференцията засегнаха и темата за защита от разликите във валутните курсове при пазара на селскостопански продукти. При валутното хеджиране се взема обратна позиция на тази, която търговецът има на реалния пазар. Така се заключва валутен курс, който играчът смята, че е благоприятен за неговия бизнес. Често се получава нетиране на резултата от двата вида заети позиции, което в дългосрочен план застрахова участника от евентуални загуби.

 

В срещата взе участие Директора в направление Аграрни стоки в Световната корпорация CME Group – Джефри Куиджперс ; Даниел Хофстад, консултант в американската компания FC Stone, работеща със земеделски стоки в Русия, Украйна и Източна Европа, както и Ричард Желейнек, работил от 1981 г. В Чикагската стокова борса и настоящ асоцииран директор в CME Group.

 

ВИЖТЕ ВИДЕО :

 

© 2012 Fermer.BG