Системата със смарт яки за добитъка, наречена eShepherd, позволява на животновъдите да създават „виртуални огради“. Използвайки смартфон, таблет или компютър, производителите могат дистанционно да променят разположението на оградите и да наглеждат добитъка 24/7, независимо къде се намират.

Добивите на мед паднаха два-три пъти, пчелите са слаби

Тази система от виртуални огради използва GPS и използва соларна енергия. Базирана е на алторитъм, който тренира кравите да стоят в виртуално ограденото пространство, когато чуят звук от яката.
 

Предимствата на виртуалната ограда


1/ Подобряване не плодородието на почвата
Виртуалната ограда позволява на пастира бързо и лесно да позиционира добитъка. Кравите може да бъдат насочени накъде да вървят, като по този начин се стимулира плодородието на почвата, възстановява се нивото на веществата в нея и се стимулира консервацията й.

Наличието на тор, насекоми и бактерии в почвата допринася за екосистемата, водейки до по-качествена биомаса за паша.

2/ По-добро управление на пашата
Системата eShepherd осигурява на фермерите контрол върху планирането на пашата, като се елиминира задължението постоянно да се местят физическите огради. Прецизната информация в реално време за движението на добитъка предоставя нужното знание и дава възможност за бързо вземане на решения. Моделите на паша може да се променят ежедневно, като по този начин се гарантира оптимално хранене на животните.

3/ Контролиране на природните ресурси
Виртуалните огради са полезни за управлението на природните ресурси. В много райони по света фермерите водят на паша животните си на разрешени за това пасища, които обаче не са тяхна собственост. Така на тях не им е позволено да слагат огради.

4/ Защита на крайречните зони
Организациите, които се занимават с опазването на природните ресурси, също откриват ползи в използването на виртуални огради. Конкретно става дума за движението на добитъка край водни екосистеми. Поставянето на ограда край река е временно решение, ако местността се характеризира със сериозни наводнения. По този начин системата eShepherd решава този проблем.

5/ По-продуктивни и печеливши ферми
Ян Рийли, изпълнителен директор на компанията Agersens, смята, че тази технология има капацитета да революционизира животновъдния сектор в цял свят.

Използвайки я, говедовъдите и производителите на мляко ще подобрят контрола върху пашата и здравето на добитъка, ще опазват по-добре природата. Това ще доведе до по-продуктивни и по-печеливши ферми. Съвременните производители осъзнават, че подобреният контрол върху пашата води до повече продукция и печалба. Именно това ще провокира силния им интерес към новата технология, смята Рийли.