Предлагат нови промени в мярка 14 „Хуманно отношение към животните“. Това става ясно от проектонаредба, пусната за обществено обсъждане до 19 септември 2018 г.
 
 
С проекта на наредба се цели да се постигне съответствие между нормите на наредбата и четвъртото изменение на ПРСР 2014 -2020 г. Проектът има за цел да бъдат отразени и промените, настъпили в националното законодателство, да се въведе яснота относно условията за прием, възможността за доброволен отказ от поет ангажимент и условията, при които могат да се откаже предоставянето на финансова помощ, както и да се прецизират срокове за предоставяне на документи, пише в мотивите на документа.
 
В доклада на зам.-министър Лозана Василева е записано още, че: „Без приемането на тази уредба, при така наречен „вариант „Без действие“, ще е налице несъответствие между текстовете в ПРСР 2014 – 2020 г. и националното законодателство, както и възможност за прилагане на отменени разпоредби, поради формалното изискване на нормата на подзаконов нормативен акт“.
 
Новите моменти включват определяне на изискванията към размера на двора, в който се отглеждат животните. Прецизиран е текстът, че те ще правят препратки към разпоредби от приложимото национално законодателство, а именно към Наредба № 44 от 2006 г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти, като съответно се отменя приложение № 1 към чл. 4, ал. 4 от Наредба № 4 от 2017 г.
 
В проектонаредбата се предлага  земеделският стопанин да бъде задължен да води дневник при извеждане на животните на дневна паша, което е част от ПРСР 2014-2020 г., и е включено в разпоредбите на чл. 4, ал. 7. По този начин, в съответствие и със становище на дирекция „Животновъдство” на Министерство на земеделието, храните и горите (МЗХГ), предложеният текст въвежда разграничаване на движението на животните към и от постоянния животновъдния обект, когато животните нощуват в него, за което земеделският стопанин води дневник, от свободното пашуване в животновъден обект–пасище, при което задължително се издава ветеринарномедицинско свидетелство. В цитираното становище се посочва, че  такова свидетелство не следва да се издава при дневната паша, когато животните нощуват в постоянния обект.