Темата  “Национални приоритети в селскостопанската политика на Република България до 2020 година” събра в Президенството редица представители на изпълнителната власт, на парламентарно представените политически сили.

 

Участие взеха Националното сдружение на общините в Република България, национално представителните синдикални организации по земеделие и горско стопанство, представители на Асоциацията на земеделските производители, на Съюза на животновъдите и на Националния съюз на земеделските кооперации, експерти и учени.

 

Президентът Росен Плевнелиев заяви, че "При аграрния износ от 1,6 млрд. долара през 2007 г., през 2011 г. сме на 4-5 млрд. долара, което е изключително сериозен ръст и тренд, който се надявам да бъде запазен."

 

Вносът, за съжаление, също се увеличава, но не е толкова драматично колкото износът. Вносът от 1,8 млрд. долара през 2007 г., днес е на 3,1 млрд. долара, но това е и потенциал. След като купуваме от други за толкова много пари, а виждаме потенциала за производство в България – това е добра ниша, за да можем да произвеждаме там, където купуваме от другите, каза Плевнелиев.

Важно е, че салдото при търговията с аграрни стоки от нетен вносител през 2007 г., ние сме на минус 154 млн. долара, през 2011 г. ние вече сме нетен износител с една внушителна сума от около 1,5 млрд. долара на плюс за България, каза още Президентът.


„Инвестициите в земеделието знаково вървят напред. През 2004 г. ние сме имали общо 373 млн. лева инвестиции в земеделието, през 2011 г. ние достигаме сумата от 1 млрд. лева. Това е три пъти повече. Нарастването на обема на инвестициите в сектора го отчитаме благодарение на първия стълб на общата селскостопанска политика, където директните европейски плащания вече дават и своите резултати”, посочи Плевнелиев.


През 2012 г. имаме около 1 млрд. лева по линия на европейската солидарност директни инвестиции в земеделието в България, което е много сериозен резултат. Очакваме през 2014 г. директните плащания да стигнат 1,4 млрд. лева, а през 2016 г. и нататък да се стабилизират на около 1,6 млрд. лева. Това означава, че за 10-годишен период от 2004 – 2014 г. ние ще имаме четирикратно увеличение на директните плащания и инвестиции. Работим и по други възможности за инвестиции, като публично-частното партньорство – държави като Кувейт, Катар, Русия, Китай - вече са активни в България и тези трендове трябва да се подкрепят, каза още Росен Плевнелиев.
 

© 2012 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!