Проф. Иван Станков официално пое поста на министър на земеделието и храните в Служебния кабинет от предшественика си Мирослав Найденов.

В блиц-интервю за Фермер.БГ новият министър заяви, че ще защитава традиционните български производства в новата ОСП, както и ще разчита на сътрудничество с браншовите организации и аграрната наука за постигане на конкретни резултати.

Проф. Станков, поемате земеделското министерство за кратко, но в изключително важен момент заради преговорите по ОСП. С какво се захващате първо?
Да, така е! И трябва да Ви кажа, че работата веднага ни завъртя. Знаете, че на 18 март ще има заседание на земеделските министри в Брюксел и там ще се обсъжда новият вариант на общата селскостопанска политика, във връзка с което трябва да определим нашите приоритети за селскостопанския сектор.

Кои ще са тези приоритети?
До сега приоритет номер едно е било зърнопроизводството. Отчасти доста е направено  за млечното говедовъдство, въпреки че нещата там все още не са съвършени. Постигнати са известни резултати при птицевъдството и свиневъдството, но приоритетни трябва да бъдат традиционните български производства. Това са зеленчукопроизводството, овощарството и лозарството. Овцевъдството, козевъдството и биволовъдството изостават, а те са традиционни направления и трябва да се развиват.

Тоест ще се борите тези направления да влязат за подпомагане в следващия програмен период?
Да, точно така. Ще заложим на традиционното българско производство и ще отстояваме позицията си.

Какво следва след срещата в Брюксел?
След Брюксел трябва да се разработи нашата аграрна политика. Това е нещото, което до сега в България не сме направили. Щом има Обща селскостопанска политика на Европейския съюз, трябва и всяка страна да си има своя аграрна политика по направления.

Имате предвид стратегия за селскостопанския сектор ли?
На база на цялостната аграрна политика ще се правят стратегии по направлени. Съгласете се, че не може да има обща стратегия за цялото животновъдство, например. По-добре е тя да бъде разработена по направления.

Как ще разработите тези стратегии?
Смятам, че трябва да се състави един бизнес научен съвет, където да се обсъждат най-важните проблеми. Тук ще участват експерти, аграрни учени, представители на бизнеса – фермери, браншови организации. Само така може да се свърши конкретна работа по разработване на стратегиите.

Ще успеете ли да се справите с тази амбициозна задача в рамките на 2-3 месеца?
Много кратко е времето да се правят други генерални промени, но все пак тази част трябва да се разработи, за да имаме занапред ясна визия как ще използване ресурсите, с които страната разполага.

Кога предвиждате първите срещи с браншовите организации в сектора?
Още като се върна следващата сряда от заседанието в Брюксел, ще се срещна с тях. Днес съм възложил на всички дирекции в Министерството да подготвят информация за състоянието на всеки сектор – какво конкретно е направено до тук и какво предстои.

Има ли яснота кои ще са заместниците ви?
Все още очаквам отговор от хората, с които съм разговарял и утре сутринта ще има отговор на въпроса Ви.

 

© 2013 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!